کدام هارد‌دیسک‌ها بیشتر خراب می‌شوند؟

کدام هارد‌دیسک‌ها بیشتر خراب می‌شوند؟

بر اساس گزارش منتشر شده از بررسی درایوهای دیسک سخت در سال ۲۰۱۵ که توسط Blackblaze صورت پذیرفته، درایوهای دیسک سخت سیگیت قابلیت اعتماد بیشتری در مقایسه با مدل‌های تولیدی وسترن دیجیتال پیش روی کاربران قرار می‌دهند. آمار خرابی این درایوهای سخت ذخیره‌سازی در بازه زمانی بررسی شده از آوریل ۲۰۱۳ تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی مورد بررسی قرارگرفته تا درصد خرابی در ۵۶۲۲۴ نسخه مورد آزمایش این شرکت که حاوی اطلاعات کاربرانش بوده مورد بررسی قرارگیرد.

Blackblaze سال گذشته چیزی در حدود ۶۵ پتابایت فضا به مجموعه تجهیزات ذخیره‌سازی خود افزود که تقریبا ۱۶ هزار درایو از این تعداد، تولید سیگیت بوده است. از این میان چیزی بیش از ۸۵ درصد از این تجهیزات ذخیره‌سازی، درایوهای ۴ ترابایتی سیگیت بوده‌اند.
این در حالی است که تا پیش از این برخی از هارد‌دیسک‌های سیگیت آمار بالای خرابی را ثبت کرده بودند و در سال ۲۰۱۲ چیزی در حدود یک سوم درایوهای سه ترابایتی سیگیت مورد استفاده Backblaze (ST۳۰۰۰DM۰۰۱) از کار افتاده بودند. در سال ۲۰۱۴ گزارش منتشر شده حکایت از آن داشت که غیرقابل‌اعتماد‌ترین درایوهای آزمایش‌ شده، تماما مدل‌های Barracuda شرکت سیگیت بوده‌اند.

به عنوان نمونه سیگیت Barracuda ۷۲۰۰. ۱۱ آمار خرابی سالیانه ۲۴. ۹ درصد را ثبت کرده بود. آمار خرابی درایو ۳ ترابایتی ۷۲۰۰. ۱۴، چیزی در حدود ۱۵. ۷ درصد و در ‌‌نهایت آمار خرابی درایو ۱. ۵ ترابایتی Barracuda LP نیز ۹. ۶ درصد عنوان شده بود.

Drive Failures by Manufacturerبه‌طور کلی، برند HGST (که پیش از این محصولات خود را به عنوان زیرشاخه‌ای از شرکت هیتاچی به بازار عرضه می‌کرد اما اکنون توسط وسترن دیجیتال خریداری شده) بهترین نتایج را در بررسی طول عمر درایوهای دیسک سخت ثبت کرده است اما با توجه به اینکه مدل‌های ۴ ترابایتی این شرکت دیگر در بازار موجود نیستند عملا این نمونه‌ها با ۴ ترابایتی‌های سیگیت جایگزین شده‌اند.

Hard Drive Failure Ratesبر اساس گزارش Backblaze، درایورهای ۴ ترابایتی سیگیت آمار خرابی کمتر از ۳ درصد را ثبت کرده‌اند که نتیجه تاثیرگذاری است. این در حالی است که نمونه‌های ۶ ترابایتی حتی نتایج بهتری را نیز در بررسی‌ها از خود به نمایش گذاشته‌اند.

نمونه‌ درایوهای ۲ ترابایتی HGST نیز آمار خرابی ۱. ۵۵ درصد را ثبت کرده‌اند تا شاهد ثبت متوسط طول عمر ۵ سال از آن‌ها باشیم.
با این تفاسیر به‌نظر می‌رسد خرید درایوهای ۲ ترابایتی HGST بهترین گزینه موجود باشد اما درایورهای ۴ و ۶ ترابایتی سیگیت نیز در کنار قیمت پایین‌، کارایی بهینه‌ای را به نمایش گذاشته‌اند.

منبع: آی‌تی ایران