همکاری Sprint و Samsung جهت راه‌اندازی شبکه پرسرعت نسل پنجم

همکاری Sprint و Samsung جهت راه‌اندازی شبکه پرسرعت نسل پنجم

شرکت سامسونگ و اپراتور آمریکایی اسپرینت، خبر از همکاری با یکدیگر به‌منظور راه‌اندازی شبکه پرسرعت ۵G تلفن همراه داده‌اند؛ آزمایش‌های اولیه انجام گرفته سامسونگ در سوون کره‌جنوبی حاکی از استفاده از تجهیزات رادیویی مجهز به فناوری Beam-forming و استفاده از بلوک‌های ۲۰ مگاهرتزی تحت فرکانس ۲.۵GHz بوده است.

استفاده از رادیوهای ۸T8R و بهره‌گیری از فناوری massive MIMO در شبکه‌های نسل پنجم اولیه ازجمله برنامه‌های اعلام‌شده است.

در سیستم‌های Massive MIMO ایستگاه پایه با تعداد بسیار زیادی آنتن (مثلاً ۱۰۰ آنتن یا بیشتر) تجهیز می‌شود. تعداد زیاد آنتن‌ها می‌تواند انرژی را در ناحیه کوچک‌تری از فضا متمرکز کند تا بهبود قابل‌توجهی در گذردهی و راندمان انرژی تابشی حاصل گردد.

وجود تعداد زیاد آنتن‌ها باعث کاهش اثرات محو شدگی و افزایش امکان پیش‌بینی عملکرد سیستم می‌شود. از دیگر مزایای سیستم‌های Massive MIMO می‌توان به امکان استفاده از قطعات ارزان‌قیمت، کاهش تأخیر و ساده  سازی لایه MAC اشاره کرد. این ویژگی‌ها فناوری Massive MخوIMO را به محرک اصلی شبکه‌های پهن باند آینده تبدیل کرده است.

اگرچه حفظ کیفیت شبکه‌ مبتنی بر این فناوری در نواحی شهری با بافت جمعیتی متمرکز با چالش‌هایی مواجه است، به همین منظور محققان باید از فناوری‌های راه‌گشای دیگری به‌منظور ارتقای کیفیت شبکه‌های ارتباطی مبتنی بر MIMO استفاده کنند.

Sprint Samsung Massive MIMO

شبکه اولیه مبتنی بر MIMO دارای هشت آنتن ارسال داده و هشت آنتن گیرنده است و سرعت ارسال داده از طریق آن به ۳۳۰ مگابیت در ثانیه رسیده است که ازنظر ظرفیت چهاربرابر و ازنظر عملکرد سه برابر بهتر از اکثر پیشرفته‌ترین شبکه‌های تلفن همراه موجود در جهان است.

اسپرینت (Sprint) می‌گوید شبکه‌های نسل پنجم تلفن همراه خود را بر مبنای استفاده همزمان از ۶۴ آنتن فرستنده و ۶۴ آنتن گیرنده (۶۴T64R) به‌گونه‌ای طراحی خواهد کرد که سرعت بارگذاری اطلاعات از طریق آن به یک گیگابیت در ثانیه برسد. انتظار می‌رود نصب تجهیزات لازم برای استفاده عمومی از این شبکه‌های فوق‌سریع تا اواخر سال ۲۰۱۹ به طول انجامد.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکرتونیک ترند