Downdetector: هواشناسی دنیای مجازی

Downdetector: هواشناسی دنیای مجازی

هیچ شرکت اینترنتی‌ای لیست مشکلات خود را داوطلبانه در اختیار عموم قرار نمی‌دهد؛ اما با Downdetector امکان مشاهده مشکلات فنی و Realtime بسیاری از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها را خواهید داشت.

سایت «Downdetector» امروز به ۲۵ زبان مختلف، از جمله به روسی، ‌ژاپنی و بیشتر زبان‌های اروپایی، در دسترس است. هر ماه بین پنج تا شش میلیون نفر به این سایت‌ها مراجعه می‌کنند تا درباره از کارافتادن سایت‌هایی که به آن مراجعه می‌کنند، اطلاع کسب کنند. ساندرز که تا امروز رقیبی در بازار نداشته به «هوا‌شناس دنیای مجازی» شهرت یافته است. به گزارش ترند، Downdetector از طریق تحلیلِ “درلحظه” داده های دریافتی از منابع مختلف، امکان تشخیص خودکار خرابی سرویسها را در مراحل اولیه میسر می سازد.

چه اطلاعاتی را در صفحات وضعیت پیدا می‌کنم؟

هر صفحهٔ گزارش وضعیت، توضیح مختصری پیرامون شرکتی که Downdetector دنبال می‌کند ارائه می‌دهد. در ادامه نموداری را می‌بینید که تعداد مسائل گزارش شده را نشان می‌دهد. در پایین نمودار، بازدیدکنندگان سایت می‌توانند نظرات خود را وارد کنند. ثبت نظر نیازمند داشتن یک حساب فیسبوک است. پس از آن Downdetector آخرین توییت‌هایی که نرم‌افزار در رابطه با مسائل این خدمت یا این شرکت انتظار دارد را نشان می‌دهد. نظرات و توییت‌ها هر دو احتمالاً اطلاعاتی اضافی در مورد مسائل بالقوه ارائه می‌دهند.
ستون سمت راست اطلاعات تماس (در صورت وجود) برای شرکت مورد پیگیری را نشان داده و همچنین خلاصه‌ای از توییت‌های اخیر حساب رسمی تویی‌تر سازمان را ارائه می‌دهد.
chartاین نمودار تعداد شکایت‌ها در هر ۱۵ دقیقه‌ از ۲۴ ساعت گذشته که دریافت شده را نشان می‌دهد (خط آبی). یک شکایت برای یک مسئلهٔ واقعی ایجاد نشده است: مردم از قطع تماس‌ها بدون بروز هیچ‌گونه قطعی گلایه داشتند؛ تنظیم مجدد گوشی هوشمند غالباً در بازیابی یک اتصال اینترنتی از دست رفته به شما کمک خواهد کرد. به گزارش نشریه الکترونیک ترند در صفحه درباره ما Downdetector چنین توضیح داده شده:
«در طول روز تعداد زیادی گزارش دریافت می‌کنیم که هیچ موضوع خاصی ندارند. ما این گزارش‌ها را به عنوان مبنای کار خود قرار می‌دهیم و با خط قرمز در نمودار نشان داده شده‌اند.
وقتی خط آبی و خط قرمز در یک ناحیه قرار داشته باشند، می‌توانید فرض کنید که هیچ مسئلهٔ خاصی روی نداده است یا اینکه یکی از اولین افرادی هستید که این موضوع را تجربه می‌کنید. وقتی خط آبی بالا‌تر از خط قرمز قرار گیرد، احتمالاً مشکلی وجود دارد. نمودار فوق نشان می‌دهد که قطعی قبلی، برای یک فراهم آورندهٔ کابل به چه صورت به نظر می‌رسد.»

گسترش حوزه فعالیت

تام ساندرز صاحب این سایت به تازگی یک سرویس جدید را به فعالیت‌های شرکت خود اضافه کرده که عبارت است از اطلاع‌رسانی مستقیم به شرکت‌های اینترنتی در صورت بروز مشکلات فنی در سایت اینترنتی آن‌ها. او هنوز در مورد میزان درآمدی که از این راه به دست می‌آورد، صحبت نکرده ‌است.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند