به بهانه خبر غم انگیز دزدیده شدن و ازدست رفتن بنیتا نوزاد ۸ماهه؛ تجربه سایر کشورها در بکارگیری ICT و یافتن سریع سارقین کودکان چیست؟

به بهانه خبر غم انگیز دزدیده شدن و ازدست رفتن بنیتا نوزاد ۸ماهه؛ تجربه سایر کشورها در بکارگیری ICT و یافتن سریع سارقین کودکان چیست؟

ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح پنج‌شنبه ۲۹ تیرماه پدر جوانی همراه دختر ۸ ماهه‌اش سوار بر خودروی پراید از داخل پارکینگ خانه خارج شدند؛ پدر جوان درحالی‌که خودرو روشن بوده برای بستن درب پارکینگ از خودرو پیاده می‌شود، اما لحظاتی نگذشته بود که خودرو همراه کودک در مقابل چشمان پدر به سرقت رفت؛ پس از شش روز از ماجرای سرقت درحالی‌که سرنخ مشخصی در دست نبود با تلاش قابل‌ستایش پلیس سارقین دستگیر شدند اما افسوس که بنیتا، طفل ۸ ماهه به علت گرما و گرسنگی و تشنگی جان خود را ازدست‌داده است.

این ماجرای تلخ این سؤال را در اذهان پدید می‌آورد که آیا در آن خیابان هیچ رهگذر یا وسیله نقلیه عبوری وجود نداشته که به خودرویی که ۶ روز در یک معبر به‌طور ثابت پارک شده مشکوک شود و آیا پلاک این خودروی سرقتی اطلاع رسانی نشده بود؟
اما سوال مهمتر این است که ابزارهای مخابراتی و تجارب سایر کشورها در بکارگیری فناوری های ارتباطی چیست؟ نکته حائز اهمیت اینکه شاید راه اندازی برخی سیستم‌های هشداردهی که بدین منظور ایجادشده‌اند در یافتن سریع‌تر کودکان و دستگیری سارقین کمک بزرگی باشد که البته چنین نیز هست!

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، در آمریکا سیستمی تحت عنوان AMBER Alert یا وضعیت اضطراری کودک ربایی، تحت قوانین رگولاتوری آن کشور (FCC) راه‌اندازی شده است که یک سامانه برای هشدار در زمان ربودن کودکان است؛  Amber مخفف “America’s Missing: Broadcast Emergency Response” است که به معنی “گمشده در آمریکا: پخش عمومی واکنش اضطراری است”. (این عبارت درعین‌حال یادآور دختری به نام “امبر هیگرمن” هم هست که در سال ۱۹۹۶ میلادی در سن نه سالگی در ایالت تگزاس، دزدیده و به قتل رسید)

سیستم یادشده از سال ۱۹۹۶ در آمریکا فعال شده و مشابه آن نیز در کانادا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا [EU] و چند کشور دیگر راه اندازی شده است.

AMBER Alert cellphoneبراساس یکی از آمار اعلامی در سال ۲۰۱۵ تنها در یک روز، ۸۰۰ کودک در امریکا به‌واسطه تماس‌های مردمی نجات‌یافته‌اند.

مواردی که مشمول هشداردهی می‌شود:
سازمان مدیریت بحران ایالات متحده، سه نوع اعلان را مشمول هشداردهی عمومی از طریق سیستم‌های مخابراتی قرار داده است:

هشدارهای AMBER برای موارد کودک ربایی
تهدیدات جانی مرتبط با بلایای طبیعی مثل طوفان  و نظایر آن
هشدار در شرایط اضطراری ملی در سطح ریاست جمهوری مانند ۱۱ سپتامبر و…

در موضوع موردبحث (کودک ربایی) این اطلاع‌رسانی تحت شرایطی است و براساس قوانین در شرایطی «AMBER Alert» اعلام می‌شود که:
– برای پلیس مسجل شود که آدم ربایی اتفاق افتاده و به‌طور مثال موضوع فرار کودک در میان نبوده یا حادثه دیگری نیفتاده باشد.
– اطلاعات توصیفی کافی از کودک، آدم ربا یا اتومبیل آدم‌ربا وجود داشته باشد.
– کودک و بچه دزدیده‌شده زیر ۱۸ سال داشته باشد.

روش های هشداردهی:
– آگاه سازی از طریق پیامک یا سیستم پخش سلولی شبکه اپراتورهای موبایل:
بوسیله این سیستم، صاحبان تلفن همراه پیام هشداری که معمولا همراه با صدایی آژیر مانند و بسیار بلند همراه با متنی که حاوی توضیح کوتاه از نوع خودرو و پلاک اتومبیل است دریافت کرده و عملا هزاران و شاید میلیونها نفر طی چند دقیقه از وقوع کودک ربایی مطلع می‌شوند تا درصورت مشاهده خودرو به سرقت رفته و از طریق تماس با شماره مرتبط با این موضوع نسبت به گزارش سریع موقعیت سارق اقدام کنند.

AMBER Alert VMS

– استفاده از امکانات شبکه هوشمند حمل ونقل (ITS):
بعلاوه این هشدار علاوه بر گوشی‌های تلفن همراه، در تمامی سیستم‌های ارتباطی ازجمله رادیوهای اینترنتی، رادیوهای ماهواره‌ای، ایستگاه‌های تلویزیونی، شبکه‌های کابلی تلویزیونی و تابلوهای الکترونیکی VMS خیابان‌ها (که اطلاعات ترافیکی را نمایش می‌دهد) کانال‌های رادیویی پیام ترافیکی (کانال مخصوصی جهت ارائه اطلاعات ترافیکی: HAR)،  پخش صوتی دیجیتال (DAB: سیستم پخش صوتی عمومی جهت انتقال متن و داده و صوت)، کانال ارسال پیام ترافیکی (TMC: کاربردی خاص از روش انتقال بلادرنگ داده به کمک امواج رادیویی به منظور پخش اخبار و اطلاعات لحظه ای در حین پخش برنامه های عادی رادیو) و سایر سامانه های پیشرفته اطلاعات مسافر (ATIS) که مرتبط با حوزه ITS  و سیستم های حمل نقل هوشمند می باشد نیز همزمان اعلام می‌شود.

– هشداردهی اظطراری بی سیم: Wireless Emergency Alerts
سیستم WEA یک سامانه ایمنی عمومی است که به صاحبان دستگاه‌های تلفن همراه پیام‌های متنی مشخصی ارسال کرده و به آن‌ها هشدار  در معرض خطر بودن می‌دهد. این فناوری کاری می‌کند که پیام‌های اضطراری از شبکه‌های مزدحم عبور نکنند (این اتفاق برای پیام‌های متنی و تماس‌های تلفنی عادی رخ می‌دهد).

سامانه WEA که درگذشته بانام‌هایی مثل سیستم هشدار دهی تجاری موبایل (CMAS) یا شبکه هشدار دهی محلی شخصی (PLAN) نیز شناخته می‌شد، پس از تصویب قانون راه‌اندازی شبکه هشداردهی و پاسخ (WARN) ایجاد شد.

این سیستم به دولت‌ها اجازه می‌دهد که از طریق شبکه‌های سلولی، هشدارهای اضطراری را به تمام دستگاه‌های دارای قابلیت WEA ارسال کنند.

شرکت‌های فعال درزمینهٔ ارتباطات بی‌سیم به‌صورت داوطلبانه در WEA مشارکت می‌کنند که حاصل مشارکت بین FEMA (سازمان مدیریت بحران فدرال)، FCC (رگولاتور حوزه ارتباطات امریکا)  و صنعت بی‌سیم است و هدف آن بهبود ایمنی عموم جامعه است.

هشدارهای صادر شده از طرف مسئولین دارای صلاحیت از طریق شبکه جامع FEMA به منتقل‌کننده‌های بی‌سیم ارسال می‌شوند. آن‌ها نیز پیام را به سمت دکل های موبایل ارسال می‌کنند تا درنهایت پیام به دستگاه‌های موبایل در منطقه در معرض خطر برسد و هشدار صادرشده به‌صورت یک پیام متنی روی دستگاه موبایل ظاهر می‌شود.
منبع: اختصاصی تحریریه نشریه الکترونیک ترند