اعمال محدودیت‌های بیشتر در ضوابط استفاده از پروانه رادیویی عمومی

اعمال محدودیت‌های بیشتر در ضوابط استفاده از پروانه رادیویی عمومی

آخرین تغییرات سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در مورد ضوابط پروانه رادیویی عمومی جهت بهره‌برداری از تکه باندهای فرکانسی ۲۴۸۳٫۵ – ۲۴۰۰؛ ۵۲۵۰-۵۱۵۰ ؛۵۳۵۰ – ۵۲۵۰ ؛ ۵۷۲۵-۵۴۷۰ و ۵۸۵۰ – ۵۷۲۵ مگاهرتز در سیستم‌های دسترسی بی سیم(WAS): به‌گزارش نشریه الکترونیک ترند، تکه باندهای فرکانسی ۲۴۸۳٫۵– ۲۴۰۰ مگاهرتز و ۵۸۷۰ – ۵۷۲۵ مگاهرتز موسوم به باندهای فرکانسی ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵٫۸ گیگاهرتز در بسیاری از کاربردهای رادیویی بدون نیاز به دریافت پروانه اختصاصی به‌کار می‌روند. این باندها که به‌صورت بین‌المللی برای کاربردهای موسوم به ISM معرفی‌شده است توسط بسیاری از شبکه‌های محلی رادیویی (RLAN)، شبکه‌های شهری (MAN) و شبکه‌های گسترده (WAN) مورداستفاده قرار می‌گیرند. اگرچه باندهای فرکانسی فوق در عرف بین‌المللی آزاد نامیده میشوند، بااین‌حال مانند سایر بخش‌های طیف امواج رادیویی دارای مقررات و ضوابط فنی مربوط به خود هستند. علاوه بر تکه باندهای فرکانسی فوق، به‌موجب قطعنامه شماره ۲۲۹ مقررات رادیویی بین‌الملل تکه باندهای فرکانسی ۵۱۵۰- ۵۳۵۰ مگاهرتز و ۵۴۷۰- ۵۷۲۵ مگاهرتز نیز به کاربری‌های مشابه تعلق‌گرفته است.

Regulatory5.8 2.4 Towerشرایط مربوطه به بهره‌برداری از شبکه‌های رادیویی ثابت نقطه‌به‌نقطه و نقطه به سطح با استفاده از فناوری طیف گسترده در محدوده تکه باندهای فرکانسی فوق و به‌منظور ضابطه‌مند نمودن بهره‌برداری ازاین‌گونه تجهیزات و ساده‌سازی مقررات بهره‌برداری، استفاده بهینه از طیف امواج رادیویی؛ و امکان استفاده بیشترین تعداد بهره‌برداران از باندهای فرکانسی مذکور با کیفیت قابل‌قبول تدوین شده است.

بامروری بر تغییرات در آخرین ویرایش (هفتم) پروانه یادشده می‌توان دریافت، در آخرین ویرایش ضوابط پروانه رادیویی عمومی که از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان رگولاتوری این حوزه منتشر شده است، میزان مجاز استفاده از توان و بهره تجهیزات رادیویی با محدودیت های بیشتری مواجه شده است:

تغییرات اعمالی در ضوابط مرتبط با فرکانس ۵۷۲۵- ۵۴۷۰ MHz نقطه به سطح (Point to Area) جدول پخش
براساس ضوابط جدید، ترکیب بهره آنتن و توان فرستنده نباید از حد توان تشعشعی فراتر رود؛ چنانچه از TPC استفاده نشود ماکزیمم توان تشعشعی EIRP می‌بایست ۳dB کاهش یابد.
که در ویرایش پیشین به عبارت “اگر از TPC استفاده نشود ماکزیمم توان تشعشعی EIRP باید ۳dB کاهش یابد.” بسنده شده بود.

تغییرات اعمالی در ضوابط مرتبط با فرکانس ۵۸۵۰- ۵۷۲۵ MHz نقطه به نقطه (PtP) در ردیف ۵ جدول پخش
در آخرین تغییرات اعمالی براین نکته تاکید شده است که: به‌ازای هر ۱dB افزایش بهره آنتن جهتی از ۶dBi، از توان فرستنده می‌بایست به میزان ۱dB کاسته شود.
توضیح (براساس پانویس ۳): در مواردی که دو انتهای لینک ارتباطی خارج از شهر بوده و نیاز به ارتباط در مسافت‌های طولانی وجود داشته باشد، می‌توان بدون افزایش توان خروجی فرستنده، از آنتن‌های با بهره توان بیش از ۶dBi استفاده کرد. در این صورت به‌منظور حفاظت از سامانه‌های راداری و ایستگاه‌های زمینی ثابت لازم است دقت لازم به عمل آید. برای مثال ویژگی DFS سامانه نقطه‌به‌نقطه فعال شود.

لازم به ذکر است که این بند نیز درضوابط قبلی چنین بوده است: “به ازای هر ۱dB افزایش بهره آنتن از dB23، از توان فرستنده باید ۱dB کاسته شود.”

Table4
تغییر ضوابط حداکثر توان متوسط فرستنده (mW) تحت فرکانس ۵۷۲۵- ۵۴۷۰ MHz
همچنین در ردیف ۴ جدول پخش تصریح شده است: در تکه باند فرکانسی ۵۷۲۵- ۵۴۷۰ (Outdoor-نقطه به سطح) حداکثر توان متوسط فرستنده (mW): باید ۲۵۰میلی وات یا طبق بند شماره ۲ باشد.(هرکدام کوچک‌تر باشد)
(بند شماره۲) : به‌جای حداکثر توان متوسط فرستنده ۲۵۰ میلی‌وات می‌توان از سطح توان ۱۱dBm+10 logB_26 که در آن B_26  پهنای باند  dB26 برحسب مگاهرتز است، استفاده کرد.

شایان ذکر است منظور از پروانه رادیویی عمومی، مجوزی است که بر اساس آن بهره‌برداری از یک تکه باند فرکانسی با رعایت ضوابط فنی و مقررات ذکرشده در متن مجوز، نیازمند اخذ پروانه تأسیس و بهره‌برداری اختصاصی نمی‌باشد و بهره‌برداران مشمول پروانه عمومی، به‌صورت مشترک و با حقوق مساوی، از تکه باند فرکانسی موضوع پروانه عمومی به‌شرط عدم درخواست حفاظت استفاده می‌کنند.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند