طرح گسترده ۱۰ میلیارد دلاری مایکروسافت: ارائه اینترنت در مناطق روستایی با استفاده از طیف سفید امواج تلویزیونی (TVWS)

طرح گسترده ۱۰ میلیارد دلاری مایکروسافت: ارائه اینترنت در مناطق روستایی با استفاده از طیف سفید امواج تلویزیونی (TVWS)

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، غول فناوری ایالات‌متحده مایکروسافت، اعلام کرد طرح گسترده‌ای را به‌منظور گسترش خدمات پهن باند با استفاده از طیف فرکانسی TVWS در مناطق دورافتاده و روستایی در دست دارد.

طیف فرکانسی که به‌عنوان فرکانس استفاده‌نشده در باند تلویزیون UHF ازجمله تحت فرکانس ۶۰۰ MHz تعریف شده در حد فاصل فرکانس های مورد استفاده شبکه های تلویزیونی به منظور پخش برنامه های مختلف قرار می‌گیرند.

مایکروسافت انتظار دارد با اجرای پروژه خود در این زمینه در ۱۲ ایالت به نتایج قابل قبولی دست یابد.

Microsoft tvws 12
به‌منظور اجرای این ایده جاه طلبانه این شرکت امیدوار است شرکت‌های حوزه تلکام، سرمایه‌گذاری مشترکی برروی این طرح انجام گیرد.
مایکروسافت امیدوار است تا سال ۲۰۲۲  اتصال ۲ میلیون نفر از افراد خارج از پوشش به سرویس پهن باند امکان‌پذیر گردد.

نهایتاً این شرکت قصد دارد با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری زمینه ارائه سرویس به ۳۴ میلیون آمریکایی که هنوز به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند نیز فراهم شود.

مایکروسافت برای اجرای بهتر این طرح با شرکت های مخابراتی محلی در نقاط مختلف آمریکا همکاری خواهد کرد
به گفته یکی از مشاوران این پروژه، هدف این نیست که مایکروسافت خود وارد کسب و کار حوزه تلکام شود یا حتی به‌طور مستقیم از این پروژه‌ها سود کند.

باند طلایی
تجربه خریدوفروش تکه باندهای مورد بحث، ارزش مادی این تکه باندها در بازارهای پیشرفته را نشان می‌دهد. برای مثال: FCC (رگولاتوری ایالات‌متحده) این تکه باندها را در پنج رده (شامل بسته‌های D,C,B,A,E) با قیمت پایه ۱۰میلیارد دلار درسال ۲۰۰۸ برای استفاده ۱۰ ساله از آن‌ها، به مزایده عمومی گذاشت که در طی فرآیند مزایده توانست همه آن‌ها را به مبلغ ۱۹٫۶ میلیارد دلار واگذار کند. همچنین بسته‌های پنج‌گانه مذکور را #اپراتور Verizon Wireless (به مبلغ ۱۶٫۳ میلیارد دلار) و اپراتور مخابراتی AT&T خریداری کردند.[منبع]

طیف فرکانسی TVWS یا (TV White Spaces) با قدرت پوشش‌ جغرافیایی بالا وبه خاطر استفاده از فرکانس‌های پایین‌تر، دارای تلفات و میرایی کمی است و به ایستگاه‌های پایه (Base Station) کمتری نیاز داشته و عدم نیاز به دیدمستقیم در سایر کاربردها نیز ازجمله مزیت‌های کلیدی آن به‌شمار می‌رود که به همین خاطر می‌تواند به‌عنوان باند اقتصادی به‌ویژه در مناطق روستایی به کار رود.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند