با رونمایی از نسل جدید آنتن‌های رادیویی، اولین شبکه ۵G اروپا در شرایط واقعی عملیاتی شد

با رونمایی از نسل جدید آنتن‌های رادیویی، اولین شبکه ۵G اروپا در شرایط واقعی عملیاتی شد

اپراتور مخابراتی Deutsche Telekom، از راه‌اندازی نسل پنجم شبکه سیار در محیط واقعی در منطقه تجاری شهر برلین خبر داده است؛ این اپراتور آلمانی مدعی است شبکه افتتاح‌شده اولین شبکه ۵G عملیاتی در اروپا است.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، پیش از این و طی ماه گذشته هواوی و دویچه تلکام  از آنتن‌ های نسل جدید خود در تست‌های پیش‌استاندارد ۵G رونمای کرده بودند.

5G in Berlin
به گفته این اپراتور آلمانی، ۴ آنتن سلولی نسل جدید در یکی از مناطق تجاری برلین تحت فرکانس ۳.۷GHz مورد بهره‌برداری قرار گرفته و اتصال کاربران (به ازای هر ابزار متصل به شبکه) را با سرعتی بیش از ۲Gbps و تأخیر ۳ میلی‌ثانیه‌ای ممکن ساخت.

ارائه تروپوت بالا با تأخیر ناچیز از قابلیت‌های کلیدی ۵G است که پیشبرد و توسعه برنامه‌ها و کاربری‌های جدید را امکان‌پذیر می‌سازد.

این آنتن‌ها توسط شرکت هواوی تولیدشده که تست‌های شبکه پیش‌استاندارد ۵G NR آن ماه گذشته در برلین انجام‌شده بود.
رادیو های جدید دارای ویژگی‌هایی است که جهت برآورده کردن نیازهای کمتر از ۶GHz در شبکه ۵G ایده‌آل است.

5G Speedometer
نتایج به‌دست‌آمده به‌راحتی شبکه۴G را پشت سر می‌گذارد؛ در مقام مقایسه پهنای باند گیگابیتی در دسترس در نسل چهارم، در بهترین حالت، به نیمی ازپهنای باند ارائه شده در نسل پنجم نیز نمی‌رسد؛ درباره تأخیر (latency) نیز به طور مثال کمترین میزان به‌دست آمده در نسل چهارم در انگلیس تاکنون مربوط به شبکه اپراتور EE با ۴۸.۴ میلی‌ثانیه بوده است.

هواوی و دویچه تلکام سیستم خود را “pre-5G” نامیده‌اند اما به نظر می‌رسد فناوری بکار رفته بسیار شبیه نسخه نهایی شبکه ۵G خواهد بود.
اگرچه هدف‌گذاری Huawei رسیدن به تروپوت ۱۰۰Gbps و تأخیر یک میلی‌ثانیه‌ای است.

به گفته کلادیا نِمَت از مدیران بخش فناوری و نوآوری دویچه تلکام این نمایش زنده از فناوری ۵G، گامی جدی درراه راه‌اندازی ۵G در ابعاد جهانی است که در سال ۲۰۲۰ به وقوع می‌پیوندد.

5G_Berlin_Grafik
در همین رابطه Huimin Zhu از مدیران ارشد هواوی می‌گوید: چنین دستاوردی توانایی‌های تجهیزات رادیویی جدید نسل پنجم موبایل (۵G NR) را جهت پاسخ به نیاز اپراتورها به‌منظور پرداختن به فرصت‌های تجاری جدید برای کاربران نهایی برجسته می‌کند.

در حال حاضر رقابتی جهانی با پیشتازی کره جنوبی و ژاپن به‌منظور ارائه ۵G اتفاق افتاده که قصد دارند بهره‌برداری از آن را طی سال پیش رو عملی کنند؛ به دنبال این دو ایالات‌متحده آمریکا قرار دارند جائیکه T-Mobile با مالکیت Deutsche Telekom درجایگاه سه اپراتور برتر آمریکا است. در این باره برنامه اروپا ارائه این سرویس در سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

نهایتا انتظار می‌رود استفاده گسترده و تجاری از ۵G در سال ۲۰۲۰ در کشورهای صاحب این فناوری همه‌گیر شود.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند