جورج سوروس: انحصار فیسبوک و گوگل تهدیدی برای دموکراسی/ بیت کوین حباب مالی است

جورج سوروس: انحصار فیسبوک و گوگل تهدیدی برای دموکراسی/ بیت کوین حباب مالی است

جورج سوروس، بازرگان و سرمایه‌گذار آمریکایی، در جریان اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس عملکرد شرکت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک و گوگل را به چالش کشید.

این سرمایه‌گذار آمریکایی از انحصار شرکت‌های فناوری مانند فیس‌بوک و گوگل انتقاد کرده و انحصارطلبی آنها را تهدیدی برای دموکراسی خوانده است.

سوروس در جریان ضیافت شام سالانه‌ای که در حاشیه اجلاس داووس ترتیب داده بود، پیرامون موضوع‌هایی از قبیل دونالد ترامپ و بیت کوین نیز سخنرانی کرد. بااین‌حال انتقادهای شدید وی متوجه غول‌های اینترنتی بود.

وی به این مساله اشاره کرد که اتحادیه اروپا که صاحب غول‌های اینترنتی نیست، بهترین گزینه برای «محافظت از جامعه در برابر آنها» است درحالی‌که جامعه ایالات متحده آمریکا دراین‌باره ضعیف عمل کرده است.

ویدئو سخنرانی

میلیاردر مجار تبار پیش‌بینی کرد که غول‌های اینترنتی برای دسترسی به بازارهایی مانند چین از اصول خود کوتاه آمده و اتحادی میان رژیم‌های خودکامه و شرکت‌های عظیم و انحصاری اینترنتی شکل می‌گیرد.

او در عین حال پیش‌بینی کرد که سیاست‌های مالیاتی و مقرراتی گربیان این شبکه‌ها را خواهد گرفت و به همین خاطر عمر این شبکه‌ها رو به پایان است.

جورج سوروس با اشاره به نقش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی افزود که انحصارطلبی این شرکت‌ها «پیامدهای گسترده سیاسی» دارند و از اثرات مخرب آنها بر جامعه و ذهن افراد می‌توان به انتخاب دونالد ترامپ به سمت رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره کرد.

وی در مورد ارز دیجیتال بیت کوین گفت: بیت کوین ارز نیست به خاطر اینکه از ویژگی ارز ثبات آن است و کدام ارزی است که می‌تواند در یک روز ۲۵ درصد از ارزش خود را از دست بدهد.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند