با هدف مقابله با انحصار اینتل، کوالکام و برودکام؛ ساخت تراشه اختصاصی توسط فیسبوک

با هدف مقابله با انحصار اینتل، کوالکام و برودکام؛ ساخت تراشه اختصاصی توسط فیسبوک

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، به نقل از Bloomberg، غول شبکه اجتماعی، فیس بوک با انتشار یک آگهی استخدام در وب‌سایت خود، به دنبال جذب مدیری برای “واحد سازمانی جدید به منظور رشد و توسعه سفت‌افزار و تراشه‌های SoC/ASIC” است.

فیس بوک می‌تواند از چنین تراشه‌هایی برای تجهیزات سخت‌افزاری قوی، نرم‌افزار هوش‌مصنوعی و سرورهای DataCenter  خود استفاده کند.

این شرکت با استفاده از پردازشگرهای خود، کنترل دقیق‌تری بر توسعه محصولات خود داشته و قادر به هماهنگ‌سازی بهتر نرم‌افزار و سخت‌افزار خود خواهد بود.

بدین ترتیب با این اقدام، این شبکه اجتماعی به جمع سایر غول‌های فناوری نظیر اپل و گوگل می‌پیوندد که قصد دارند با کاهش وابستگی به تراشه‌سازهایی همچون اینتل، کوالکام و برودکام، از انحصار آنها خارج شوند.

با این حال فیسبوک تاکنون از اظهار نظر در مورد آگهی استخدام اجتناب کرده است. در این آگهی مشخص نیست که فیسبوک می‌خواهد به غیر از بکار بستن تراشه‌ها به عنوان چارچوب کلی هوش مصنوعی چه استفاده‌ای از آن‌ها ببرد. Yann LeCun، پژوهشگر هوش مصنوعی فیسبوک، توییتی درباره برخی از آگهی‌های شغلی با مضمون درخواست همکاری از کاندیده‌های علاقه‌مند به طراحی تراشه‌هایی برای هوش مصنوعی داشت: ” آیا علاقه‌مند به طراحی تراشه های ASIC و FPGA در حوزه هوش مصنوعی هستید؟ پست‌های مهندسی طراحی در فیس‎بوک در شهر منلو پارک کالیفرنیا مهیای شماست.”