افتتاح اولین مرکز تحقیقات و نوآوری نسل پنجم ارتباطات سیار (۵G) اریکسون در هند

افتتاح اولین مرکز تحقیقات و نوآوری نسل پنجم ارتباطات سیار (۵G) اریکسون در هند

بر اساس اعلام شرکت اریکسون (Ericsson)، این شرکت اولین مرکز مطالعاتی و آزمایشگاه نوآوری مرتبط با حوزه ۵G را در موسسه فناوری هند (IIT دهلی) تاسیس کرده است.

به گزرش نشریه الکترونیک ترند، این شرکت به عنوان یکی از اصلی‌ترین بازیگران صنعت تجهیزات ارتباطی و شبکه‌های تلفن همراه اعلام کرده که با راه اندازی این آزمایشگاه نوآوری، همکاری بین شرکت‌های مخابراتی با صنایع، استارتاپ‌ها و دانشگاه‌های هندوستان درباره برقراری نسل جدید شبکه ارتباطات سیار را تشویق و تقویت خواهد کرد

وزیر ارتباطات هندوستان در این باره می‌گوید: “من مصرانه از صاحبان صنایع، دانشگاهیان، دانشجویان و شرکت‌های پوپا می‌خواهم تا به منظور توسعه برنامه‌های کاربردی جدید مبتنی بر تکنولوژی ۵G و مدل‌های کسب و کار که به طور بالقوه منجر به تولید محصولات کشاورزی بهتر، مراقبت‌های بهداشتی، شهرهای هوشمندتر، تولید کارآمدتر و سبک زندگی پیشرفته می‌شود، از آزمایشگاه نوآوری اریکسون استفاده کنند.”

لاز به ذکر است بزرگ‌ترین شرکت حامل تلفن همراه هند به نام Reliance Jio، در پی اعلان خبر هفته گذشته شرکت مادر خود (Reliance) مبنی بر خرید یک شرکت مخابراتی آمریکایی با نام تجاری Radisys، به دنبال ارتقای ظرفیت‌های ۵G خود می‌باشد.

آکاش آمبانی مدیر اجرایی Reliance Jio، در روز دوشنبه اذعان داشته بود که این تملک بیش‌تر باعث تسریع پیشتازی نوآوری و فناوری جهانی Jio در زمینه‌های ۵G، IoT و اتخاذ معماری منبع باز می‌شود.

بر اساس گزارش اریکسون، ۵G تا سال ۲۰۲۶ درآمد اضافه بالقوه‌ای بالغ بر ۲۷٫۳ میلیارد دلار برای کشور هندوستان به ارمغان خواهد آورد و اپراتورهای تلفن همراه هندوستان قادر به تولید درآمد اضافی بالغ بر ۱۳ میلیارد دلار هستند باتوجه به اینکه “آن‌ها برای این‌که در خور توانمندسازی و سازندگی خدمات باشند، نقش‌هایی فراتر از متصل بودن و ارائه‌دهندگی زیر ساخت‌ها را به عهده می‌گیرند.”

بزرگ‌ترین فرصت در بخش‌هایی از قبیل تولید، انرژی، خدمات عمومی و به دنبال آن در بخش‌های ایمنی و سلامت عمومی دیده می‌شود. برخی از موارد استفاده ۵G که می‌تواند با استفاده از ویژگی‌های منحصربفرد فناوری ۵G اجرا شود، عبارتند از کنترل و مجهزسازی به دستگاه‌های خودکار صنعتی (اتوماسیون صنعتی)، رانندگی خودران، خدمات مربوط به کارآمدی ایمنی و ترافیک، برنامه‌های کاربردی بیمارستان ها و مدیریت داده‌های پزشکی و…

گزارش ۵G-IoT اریکسون، ۹ “دسته‌بندی مورد استفاده” برای دیجیتال‌سازی صنعت ۵G را نشان داد؛ از جمله خودکارسازی آنی که گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۶ از درآمد بالقوه معادل ۱۰۱ میلیارد دلار برخوردار خواهد شد. در این دسته‌بندی، خدمات ویدیویی پیشرفته با درآمد بالقوه معادل ۹۶ میلیارد دلار در جایگاه دوم قرار گرفته است.

لازم به ذکر است اولین تست شبکه ۵G تحت فرکانس ۳.۵GHz و برپایه فناوری های VRAN، ۵G-NR و VCore نیز با نظارت اریکسون انجام گرفته است. در تست های یاد شده از تکنولوژی MIMO و تکنیک های beamforming (یکی از روشهای شکل دهی پرتوهای رادیویی) و beam tracking به منظور ارائه ارتباطات پهن باند پایدار، (که شامل افزایش کارایی طیفی و تروپوت بیشتر نیز می‌شود) بهره گرفته شده بود.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند