با چشم‌انداز گسترش اینترنت اشیاء به همه اشیاء: برچسبی که اشیا عادی را هوشمند می‌کند

با چشم‌انداز گسترش اینترنت اشیاء به همه اشیاء: برچسبی که اشیا عادی را هوشمند می‌کند

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن دییگو برچسب‌های ارزان‌قیمت قابل چاپی را ابداع کرده‌اند که سبب می‌شود اشیای عادی و غیر الکترونیکی با امکان دریافت سیگنال‌های WiFi به صورت بالقوه به تجهیزات هوشمند اینترنت اشیاء IoT تبدیل شوند.

این برچسب‌ها شامل الگوهایی از فویل مسی هستند که بر روی لایه‌ای انعطاف پذیر و مانند کاغذ چاپ می‌شوند. نکته جالب اینکه برچسب‌های مذکور هیچ‌گونه نیازی به باتری، میکرو تراشه یا اجزای الکترونیک اضافی ندارند.

دکتر Xinyu Zhang استادیار مهندسی برق و کامپیوتر و عضو مرکز ارتباطات بی‌سیم دانشگاه کالیفرنیا درباره کاربردهای این تکنولوژی می‌گوید از فناوری LiveTag می‌توان برای پی‌گیری نحوه تعامل انسان با اشیاء روزمره استفاده کرد. برای مثال، LiveTag می‌تواند به طور بالقوه به عنوان روشی ارزان برای ارزیابی بهبود بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند مورد استفاده قرار گیرد.

هنگامی که بیماران به خانه باز می‌گردند، می‌توانند از این فناوری برای ارائه داده‌های مربوط به فعالیت حرکتی خود براساس نحوه تعامل با وسایل روزمره در منزل به پزشک استفاده کنند.
به طور مثال اینکه چه میزان قادر به باز کردن یا بستن درها هستند، یا اینکه قادر به بدست گرفتن بطری آب هستند و…؛ میزان، شدت و فراوانی فعالیت های آنها می‌تواند وارد سیستم شده و ثبت شود و به پزشکان ارسال شود تا جهت بررسی  و ارزیابی میزان بهبود آنها مورد استفاده قرار گیرد. بدون اینکه نیاز به مراجعه به درمانگاه به منظور تست فعالیت های مکرر روزانه باشد.

برچسب گذاری محصولات در فروشگاه‌های خرده‌فروشی و ارزیابی علاقه مشتریان به محصولات مختلف (اینکه کدام محصولات را بیشتر لمس می‌کنند) و همچنین جایگزینی با دوربین ها که به حفظ حریم خصوصی مشتریان نیز کمک می‌کند از جمله کاربردهای کوچک دیگری است که ژانگ بیان می‌کند.

محققان در حال کار بر روی رفع محدودیت‌ها ازجمله بهبود حساسیت و دامنه تشخیص برچسب‌ها و استفاده از سیگنال‌های بلوتوث و شبکه LTE هستند و درنهایت اگرچه تولید این برچسب ارزان است اما هدف این تیم ساخت برچسب با کاغذ معمولی جهت تولید انبوه ارزان‌تر است.

ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند.