همکاری غول‌های مخابراتی آمریکا و سوئد در زمینه ایجاد سیستم عامل اختصاصی اینترنت‌ اشیاء وتوسعه ۵G

همکاری غول‌های مخابراتی آمریکا و سوئد در زمینه ایجاد سیستم عامل اختصاصی اینترنت‌ اشیاء وتوسعه ۵G

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، دو شرکت امریکایی و سوئدی Sprint و Ericsson خبر از همکاری در زمینه ایجاد یک شبکه توزیع شده و مجازی در کنار سیستم‌عامل مختص اینترنت اشیاء داده‌اند.

معاون ارشد شرکت مخابراتی اسپرینت امریکا، در این باره عنوان کرده است که این اپراتور با شرکت سوئدی اریکسون وارد همکاری شده تا علاوه بر توسعه فناوری نسل پنجم شبکه ارتباطی سیار (۵G)، به توسعه شبکه اینترنت اشیاء نیز بپردازد:
“ما در حال تکمیل استراتژی خود در زمینه IoT با استفاده از تخصص اریکسون هستیم  تا بتوانیم فناوری‌هایی همچون IoT، شهر هوشمند و نسل پنجم اینترنت ۵G را بسط و گسترش دهیم.”

پشتیبانی از طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی ازجمله فناوری‌های هوش مصنوعی، رباتیک، رایانش لبه‌ای (روشی جهت بهینه‌سازی حوزه Cloud Computing)، یادگیری ماشینی و فناوری خودروهای خودران، ازجمله اهداف مشخص شده در این همکاری اعلام شده است.

به گفته اریکسون، شکوفایی فناوری IoT با ورود ۵G در سال ۲۰۲۰ خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۳ بیش از ۳٫۵ میلیارد اتصال IoT در سطح جهان برقرار شود.

همکاری یادشده در لایه نرم افزار و مرتبط با شبکه ۵G است اما جزئیات کامل این پلتفرم و همکاری فی‌مابین قرار است طی هفته آینده در کنگره جهانی موبایل MWC Americas در سانفرانسیسکو  اعلام شود.

هسته شبکه جدید با فراهم سازی تأخیر (latency) کم و دسترس پذیری بالا، همراه با مدنظر قراردادن پیش نیازهای حوزه امنیت و حفظ حریم خصوصی در زمینه اینترنت اشیاء، طراحی خواهد شد.

در این همکاری علاوه بر طراحی هسته جدید شبکه، بر روی ایجاد یک سیستم‌عامل جدید با امکان پردازش داده‌ها و مدیریت برنامه‌های سازمانی در زمینه IoT تمرکز شده است.

ارتقاء شبکه RAN که به گفته اریکسون به اپراتورها امکان انعطاف پذیری بیشتری را در زمینه به اشتراک طیف ۴G و ۵G و بهبود تبادل اطلاعات هسته و شبکه RAN می‌دهد ازجمله سایر مزایای مورد انتظار در این همکاری خواهد بود.

 

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند