رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی:  صداوسیما باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز را آزاد نمی‌کند؛ موضوع “باند طلایی” در دولت و شورای عالی فضای مجازی در حال پیگیری است

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی: صداوسیما باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز را آزاد نمی‌کند؛ موضوع “باند طلایی” در دولت و شورای عالی فضای مجازی در حال پیگیری است

رییس سازمان رگولاتوری امروز (دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷) در گفت‌وگویی با مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات، با اشاره به‌ضرورت آزادسازی باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز با توجه به بلااستفاده بودن این باندهای فرکانسی [برای صداوسیما]، در این باره گفته است با توجه به دیجیتالی شدن شبکه پخش همگانی که در همه جای دنیا رخ داده است، بخشی از این دو باند فرکانسی که قبلاً برای سرویس آنالوگ پخش همگانی استفاده می‌شد، اکنون آزاد شده است و باوجود بلااستفاده بودن این باند فرکانسی متأسفانه صداوسیما آن را آزاد نمی‌کند.

معاون وزیر ارتباطات تأکید کرد: بر اساس مقررات بین‌المللی و توافقات انجام شده در کشورهای مختلف، این باند به توسعه موبایل و تلفن همراه اختصاص پیدا کرده است.

به گفته حسین فلاح جوشقانی صداوسیما در ایران برخلاف دیجیتالی شدن و بلااستفاده بودن این باند، ادعای مالکیت بر آن را دارد درحالیکه مطابق مقررات موجود همچون سایر باندهای فرکانسی باید برای توسعه زیرساخت و شبکه‌ها از آن استفاده شود.

وی این بخش از باندهای فرکانسی را ازنظر اقتصادی بسیار با ارزش خواند و اظهار کرد: به دلیل اختلافاتی که تاکنون حل‌نشده است موضوع در دولت و شورای عالی فضای مجازی مطرح‌شده و فرآیند آن در جریان است.

لازم به ذکر است ازآنجاکه استفاده از باند ۷۰۰ مگاهرتز و طیف طلایی TVWS (باند آزاد تلویزیونی) با بسامد پایین، پوشش در وسعت جغرافیایی گسترده را با تلفات و میرایی کمتری مواجه می‌کند و با توجه به اینکه بسامد پایین این طیف رادیویی، ایستگاه‌های پایه (Base Station) کمتری برای انتقال نیاز دارد ازجمله بهترین طیف‌های فرکانسی جهت برقراری ارتباطات موبایلی در نسل‌های جدید و همچنین به‌عنوان باند اقتصادی مناطق روستایی به‌حساب می‌آید.

از مزایای خالی شدن باند ۷۰۰ مگاهرتز، کاهش سرمایه‌گذاری اپراتورهای موبایل در نسل‌های سوم، چهارم و ۵G می‌باشد. همچنین با توجه به خصیصه‌های این طیف فرکانس و عدم نیاز به دیدمستقیم، جدای از فناوری ۵G، حوزه IoT و M2M نیز از مزایای بی‌شمار آزادسازی آن بی‌نصیب نخواهد ماند.

براساس توافقنامه GE06 اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) که در سال ۲۰۰۶ میلادی در ژنو امضا شد، ۱۲۰ کشور ازجمله ایران متعهد شدند تا سال ۲۰۱۵ میلادی پخش رادیو تلویزیونی خود را به‌طور کامل از آنالوگ به دیجیتال تبدیل کنند.

براین اساس، ایران متعهد شده بود تا تاریخ ۱۳۹۴/۳/۲۷ تکه باندهای با فرکانس ۷۰۰-۸۰۰ MHz را آزاد کرده تا امکان استفاده عادلانه از این منبع کمیاب ملی برای اپراتورهای مخابراتی کشور فراهم شود.

تجربه خریدوفروش تکه باندهای موردبحث، ارزش مادی این تکه باندها در بازارهای پیشرفته را نشان می‌دهد. برای مثال: FCC (رگولاتوری حوزه ارتباطات ایالات‌متحده) این تکه باندها را در پنج رده (شامل بسته‌های D,C,B,A,E) باقیمت پایه ۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۸ برای استفاده ۱۰ ساله از آن‌ها، به مزایده عمومی گذاشت که در طی فرآیند مزایده توانست همه آن‌ها را به مبلغ ۱۹٫۶ میلیارد دلار واگذار کند.

شایان ذکر است بر اساس برنامه تأییدشده کمیسیون اروپا، کلیه کشورهای عضو می‌بایست تا سال ۲۰۲۰، باند ۷۰۰ مگاهرتز (۶۹۴-۷۹۰) را به خدمات موبایل اختصاص دهند.

تاکنون طبق تفسیر مقدمه قانون اساسی و اصل‌های ۴۴ و ۱۷۵ قانون اساسی درباره بخش مربوط به رادیو تلویزیون، مالیکت این تکه باندها در اختیار سازمان صدا و سیما بوده و علیرغم آزاد شدن بخش‌هایی از آن به دلیل دیجیتالی شدن پخش زمینی برنامه‌های صداوسیما، از انحصار این سازمان خارج نشده است.

پیش‌ازاین نیز بر اساس براساس آخرین گزارش مطالعاتی دفتر ⁣فناوری‌های نوین مجلس شورای اسلامی اعلام‌شده بود  عدم استفاده مناسب از تکه باندهای یادشده نمونه بارزی از عدم استفاده بهینه و بهره‌وری بسیار پایین از منابع کمیاب باند فرکانسی است و اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای آزادسازی تکه باندهای تخلیه‌شده از فرآیند دیجیتالی شدن پخش برنامه‌های رادیوتلویزیونی تاکنون به مقصود نرسیده و نیازمند همکاری بیشتر سازمان صدا و سیما و مرکز ملی فضای مجازی با این وزارتخانه است.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند