تازه‌ترین گزارش Open Signal: در ایران و ۳۲ کشور جهان، سرعت اینترنت موبایلی بالاتر از WiFi است|برتری WiFi در سایه تهدید ۵G!

تازه‌ترین گزارش Open Signal: در ایران و ۳۲ کشور جهان، سرعت اینترنت موبایلی بالاتر از WiFi است|برتری WiFi در سایه تهدید ۵G!

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، کمپانی Open Signal در جدیدترین گزارش خود از ۸۰ کشور جهان، نام ۳۳ کشور را به میان آورده که سرعت دانلود با اینترنت موبایل در آن‌ها بالاتر از سرعت WiFi و هات اسپات گوشی است.

طبق نتایج این گزارش در ۳۳ کشور یا حدود ۴۱% کشورهای مورد بررسی، سرعت دانلود اینترنت موبایل سریعتر از وای فای است.

سال‌ها پیش سرعت دسترسی در شبکه وای فای بالاتر از شبکه‌های موبایل بود اما اینک با ورود به دنیای ۴G سرعت اینترنت موبایل بالاتر شده است.

در تعداد کمی از کشورها همچون ایالات متحده آمریکا، سنگاپور، هنگ کنگ و … همچنان سرعت دانلود در شبکه وای فای بالاتر است. اگرچه به نظر می‌رسد با ورود ۵G، شاهد بالا رفتن نرخ دانلود با اینترنت موبایل در این کشورها در مقایسه با وای فای باشیم، همچنین با در نظر گرفتن اینکه کیفیت اکثر شبکه‌های وای فای به کیفیت خطوط ارتباطی در منازل و دفاتر وابسته است.

ازجمله کشورهای موردبررسی در این گزارش، ایران است که باتوجه به اختلاف ۸ مگابیت برثانیه‌ای میان دو فناوری گفته شده در رده هشتم این فهرست قرار گرفته است. براین اساس سرعت دانلود در ایران از طریق وای فای ۵.۱ و سرعت دانلود بربستر شبکه موبایل ۱۳.۴ مگابیت بر ثانیه برآورد شده است.

بیشترین اختلاف میان سرعت دانلود اینترنت موبایل و وای فای در این گزارش مربوط به استرالیا است که به ۱۳Mbps می‌رسد.

اگرچه در طول سالها بسیاری از دست اندرکاران این حوزه، مبارزه میان این دو فناوری را مبارزه مرگ برای بقاء عنوان کرده اند، اما با توجه به نتایج تحقیق Open signal معتقد است این دو فناوری در نهایت به همزیستی مسالمت آمیز خود! کماکان ادامه خواهند داد. زیرا تکنولوژی وای فای همچنان دارای برخی برتری ها نسبت به رقیب است:

اپن سیگنال “هزینه و تعرفه کمتر این فناوری” (با توجه به استفاده از طیف آزاد بدون نیاز به خرید لایسنس)، “سخت افزار ارزان”، “پشتیبانی شده توسط اکثر تجهیزات از موبایلها تا گجت های پوشیدنی”، “ظرفیت سرویس‌دهی بیشتر سرویس‌های ثابت در مکانهای پرتراکم با ترافیک بالا” (با توجه به محدودیت بیشتر سرویس‌های موبایلی در شرایط مشابه) از جمله این موارد برشمرده است.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند