انتشار تازه‌ترین گزارش اریکسون: از رشد ۷۹ درصدی ترافیک موبایل تا دسترسی ۴۰% جمعیت جهان به شبکه ۵G

انتشار تازه‌ترین گزارش اریکسون: از رشد ۷۹ درصدی ترافیک موبایل تا دسترسی ۴۰% جمعیت جهان به شبکه ۵G

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، تازه‌ترین گزارش شرکت اریکسون، (در ماه نوامبر ۲۰۱۸) منتشر شد. گزارش شش‌ماه دوم سال بزرگترین سازنده تجهیزات شبکه موبایل به حوزه خدمات تلفن همراه اختصاص داشته است.
ارزیابی این گزارش نشان می‌دهد تعداد مشترکین سرویس ۵G تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۱٫۵ میلیارد نفر خواهد رسید. در همین حال میزان ترافیک سالانه دیتا بر بستر تلفن همراه نیز  رشد ۷۹ درصدی را در جهان تجربه کرده است که بالاترین نرخ رشد از سال ۲۰۱۳ بوده است.

براساس گزارش اریکسون، انتظار می‌رود آمریکای شمالی و شمال شرقی آسیا بیشترین سهم کاربران ۵G به خود اختصاص دهند، با توجه به اینکه اپراتورهای آمریکایی از هم‌اکنون اعلام کرده‌اند که تا سال ۲۰۱۹ ارائه خدمات ۵G خود را آغاز خواهند کرد و بر این اساس تا سال ۲۰۲۴ حدود ۵۵ درصد از مشترکین تلفن همراه به شبکه ۵G اختصاص خواهد داشت. این رقم برای کشورهای شمال شرق آسیا و اروپا به ترتیب ۴۳ و ۳۰ درصد تخمین زده می‌شود.

رشد چهار برابری مصرف ماهانه دیتای موبایل (۲۱ گیگابایت) تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی و اختصاص  ۲۵ درصدی ترافیک جهانی موبایل به شبکه ۵G، از جمله مواردی است که اریکسون برای سال ۲۰۲۴ پیش بینی کرده است.

این در حالی است که در سال جاری میلادی، میزان مصرف کاربران تلفن های همراه هوشمند، ماهانه ۵ گیگابایت برآورد شده است.

به گفته فردریک جیدلینگ، معاون اجرایی و رئیس بخش شبکه‌های تجاری اریکسون، “شبکه اینترنت در تمامی تجهیزات درحال گسترش است و با ورود نسل پنجم به بازار، پیش‌بینی می‌شود پوشش و پیاده سازی این شبکه بسیار سریع‌تر از نسل‌های پیشین باشد؛ امری که آغاز تغییرات اساسی برای مصرف کنندگان بوده و بسیاری از صنایع را تحت تاثیر قرار خواهد داد.”

اریکسون تخمین زده است حدود ۹۵% مشترکین از شبکه پهن باند موبایل جهت دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند. تخمین یاد شده تا حد زیادی با آنچه که اخیراً از سوی موسسه آمریکایی GSMA منتشر شده است نیز هم‌خوانی دارد. GSMA پیش‌بینی کرده بود تا سال ۲۰۲۵ تعداد کاربرانی که از شبکه موبایل جهت دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند به ۶ میلیارد نفر خواهد رسید که تا آن زمان ۴۰% جمعیت جهان از کاربران ۵G خواهند بود.

اطلاعات ارائه شده از سوی اریکسون همچنین نشان‌دهنده آن است که ضریب نفوذ اشتراک تلفن همراه در جهان به ۱۰۴% می‌رسد و در این میان اروپای مرکزی و شرقی با ۱۴۲% بیشترین میزان را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند.

حجم کل دیتای مصرفی:
در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ میزان حجم کل دیتای مصرفی ۲۰۱۸ به ۲۷ اگزابایت رسیده که ۹۰% آن به‌واسطه استفاده از گوشی‌های هوشمند بوده است.
و کاربران آمریکای شمالی با میانگین ماهانه ۸٫۶GB (معادل مشاهده ماهانه ۱۲ ساعت ویدئو با کیفیت HD) همچنان بالاترین مصرف دیتا را به ازای هر گوشی به خود اختصاص داده‌اند؛ بااین‌وجود بیشترین میزان رشد مصرف مربوط به شرق آسیا علی‌الخصوص چین با ۷.۳GB (معادل پخش استریم ۱۰ ساعت ویدئو HD) می‌باشد.

تفکیک دیتای مصرفی:
تفکیک محتوای مصفری کاربران نشان می‌دهد ۶۰ درصد از کل ترافیک دیتای مصرفی در سال ۲۰۱۸ منحصر به پخش استریم و ویدئو بوده است، آماری که براساس تخمین اریکسون و به دلیل رشد محتوای ویدئویی و پخش آنلاین و همچنین استقبال از استریم ویدئو با کیفیت بالاتر، تا سال ۲۰۲۴ افزایشی ۷۴ درصدی خواهد داشت.

در این گزارش همچنین به موضوع اینترنت اشیاء نیز اشاره شده و آمده است به لطف همه‌گیری شبکه ۵G، انتظار می‌رود میزان اتصال تجهیزات و گجت های شبکه اینترنت اشیاء همراه (Cellular IoT) تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی به ۳.۵ میلیارد برسد که این رقم برای سال بعد آن به ۴.۱ میلیارد خواهد رسید.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند

مطلب مرتبط: