به‌منظور استرداد به آمریکا: بازداشت مدیر ارشد هواوی در کانادا به اتهام دور زدن تحریم ها

به‌منظور استرداد به آمریکا: بازداشت مدیر ارشد هواوی در کانادا به اتهام دور زدن تحریم ها

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، کانادا به درخواست آمریکا مدیر ارشد مالی و عضو هیئت‌مدیره شرکت مخابراتی هوآوی را به بهانه نقض تحریم‌های تجاری ایالات متحده امریکا علیه ایران دستگیر کرد؛ احتمال می‌رود او به آمریکا مسترد شود.

سفارت چین در کانادا دستگیری منگ را “شدیداً و قویاً” محکوم کرده و ایالات متحده آمریکا و کانادا را برای این بازداشت مورد انتقاد قرار داده و خواستار آزادی فوری “مِنگ وانژو”شده است.

به گفته برخی منابع کانادایی، دستگیری و بازداشت خانم “مِنگ وانژو” که فرزند بنیان‌گذار این شرکت (Ren Zhengfei) نیز هست، اول دسامبر هنگام تغییر هواپیما در فرودگاه ونکوور بوده و به گفته سخنگوی دادگستری کانادا، روز جمعه جلسه استماع وی برگزار خواهد شد.

این سخنگو از بیان جزییات خودداری کرد اما ظاهراً اتهام اصلی نقض قوانین تحریم ایران بوده است.

مقام‌های آمریکایی دست‌کم از سال ۲۰۱۶ به این‌سو در حال تحقیق درباره فعالیت‌های شرکت هوآوی بوده‌اند؛ آمریکایی‌ها این غول مخابراتی را متهم به نقض تحریم‌های واشنگتن با انتقال محصولات فناوری آمریکایی به ایران و برخی دیگر کشورها می‌کنند.

دادگستری منطقه شرقی نیویورک درخواست استرداد وی را مطرح کرده و مقامات قضایی کانادا جمعه دراین‌باره تصمیم‌گیری خواهند کرد.

شرکت فناوری هواوی امروز پنجشنبه در پکن با صدور بیانیه‌ای هرگونه تخلف توسط این مدیرش را رد و اعلام کرد اطلاعات اندکی در رابطه با اتهامات وارده” در اختیار این کمپانی گذاشته شده و هواوی در جریان “هیچ‌گونه سوء رفتاری توسط منگ وانژو نیست.”

در بیانیه شرکت فناوری هوایی آمده است: این شرکت منطبق با قوانین و مقررات بین‌المللی ازجمله قوانین و مقررات صادرات، رعایت تحریم‌ها و کنترل صادرات سازمان ملل متحد، ایالات متحده و اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند.

این شرکت اظهار امیدواری کرده است سیستم‌های قضایی کانادا و آمریکا درنهایت به یک نتیجه‌گیری درست برسند.

لازم به ذکر است پیش‌ازاین دولت ترامپ از هواوی به‌عنوان تهدیدی برای آمریکا در زمینه رقابت بر سر توسعه ارتباطات تلفن همراه در آینده یاد کرده بود.

کانادا و دیگر متحدان این کشور تحت فشار شدید آمریکا قرار دارند تا هواوی را از پروژه‌های مخابراتی نسل پنجم شبکه‌تلفن همراه ۵G کنار بگذارند. تاکنون این شرکت از ارائه تجهیزات ۵G در امریکا، استرالیا و نیوزلند منع شده است. همچنین براساس اطلاعیه اپراتور دولتی BT انگلیس، این  شرکت نیز تجهیزات موردنیاز خود را از هواوی تهیه نخواهد کرد.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند