جریمه ۹۰۰ هزار دلاری رگولاتوری آمریکا برای گام اول استارتاپ مخابراتی Swarm جهت پرتاب ۱۵۰ نانوماهواره برای توسعه اینترنت اشیاء

جریمه ۹۰۰ هزار دلاری رگولاتوری آمریکا برای گام اول استارتاپ مخابراتی Swarm جهت پرتاب ۱۵۰ نانوماهواره برای توسعه اینترنت اشیاء

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، شرکت Swarm در حال راه‌اندازی شبکه ای از ماهواره های مینیاتوری خود به نام SpaceBEE است که امکان اتصال به شبکه اینترنت اشیاء را در سراسر جهان با کمترین هزینه مهیا می سازد، اعلام کرده است قصد دارد تا پایان سال میلادی ۱۵۰ ماهواره کوچک را در فضا مستقر کند.

حال رگولاتور حوزه ارتباطی امریکا FCC، به عنوان اولین هشدار این شرکت را به دلیل سماجت در پرتاب و بهره برداری غیرقانونی و بدون مجوز ۴ ماهواره بسیار کوچک مرتبط با فاز اولیه این پروژه ۱۵۰ ماهواره ای و ایجاد ریسک تداخل فرکانسی، مبلغ ۹۰۰ هزار دلارجریمه کرده است؛ اگرچه جریمه یاد شده در مقایسه با جریمه اصلی ۱۲۰ میلیون دلاری برای پرتاب بدون مجوز ماهواره‌ به فضا ناچیز است.

این کمیسیون پیش از این درخواست این شرکت برای صدور مجوز برای انجام عملیات در ارتباط با ماهواره‌های کوچک را رد کرده و صدور اجازه پرتاب را منوط به افزایش ابعاد این ماهواره‌ها دانسته بود.

نگرانی کمسیون فدرال ارتباطات آمریکا بدین جهت است که ابعاد بسیار کوچک این ماهواره‌ها وعدم امکان ردیابی آنها ممکن است سبب برخورد با سایر ماهواره ها و تهدید عملیات ماهواره‌های تجاری و دولتی شده و عملا هزاران ماهواره دیگر را که در مدار خود در فضا در حال گردش هستند را به خطر اندازد.

ماهواره‌های سوارم در ابعاد کف دست و با وزن تقریبی کمتر از یک کیلوگرم از نوع ماهواره‌های کیوب‌ست با ابعاد ۱/۴U است. (واحد استاندارد اندازه کیوب‌ست‌ها ۱U است که در ابعاد حدودی ۱۰ سانتی‌متری طراحی است). به دلیل ابعاد بیش از حد کوچک این ماهواره‌ها می‌توان تعداد انبوهی از آنها را به طور همزمان به فضا پرتاب کرد.

چهار ماهواره این استارت‌آپ در ژانویه ۲۰۱۸ به کمک ماهواره‌بر هندی و در جریان یک پرتاب جمعی ۳۱ ماهواره‌ای، به فضا فرستاده شده و مورد بهره برداری قرار گرفت. شبکه ارتباطی ماهواره‌های مینیاتوری این شرکت مبتنی بر اینترنت اشیاء (IoT) بوده و به نظر می‌رسد پرتاب این چهار ماهواره به فضا با هدف امکان سنجی ارائه خدمات مخابراتی در این زمینه صورت گرفته است اگرچه سوارم پیشتر گفته بودخدمات تجاری خود را حتی قبل از تکمیل شبکه ارائه خواهد کرد. از جمله اهداف این پروژه تقویت شبکه‌های ارتباطی در حوزه‌هایی همچون شبکه حمل و نقل زمینی و دریایی، انرژی و کشاورزی عنوان شده است.

لازم به ذکر است استارت‌آپ Swarm Technologies در سال ۲۰۱۶ توسط دو مهندس سابق گوگل و اپل (سارا اسپنگلو و بنجامین لانگمییِر) تاسیس شده و با تامین بودجه از سوی ناسا، نیروی دریایی ایالات‌متحده و بنیاد ملی علوم در حال توسعه این پروژه بوده است.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند