از افزایش بودجه ۲ میلیارد دلاری بزرگترین استارتاپ هوش مصنوعی جهان تا کمک به برگزاری المپیک هوشمند

از افزایش بودجه ۲ میلیارد دلاری بزرگترین استارتاپ هوش مصنوعی جهان تا کمک به برگزاری المپیک هوشمند

استارتاپ موفق چینی “SenseTime” که به‌عنوان ثروتمندترین شرکت جهان در حوزه هوش مصنوعی شناخته می‌شود، در حال افزایش بودجه ۲ میلیارد دلاری است. “سنس تایم” توسط علی بابا پشتیبانی می‌شود و آخرین ارزش آن بیش از ۴.۵ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

با ارزش‌ترین مرکز هوش مصنوعی جهان همچنین تصمیم دارد مرکز جدید خود را در ژاپن توسعه دهد، این شرکت، در حال تأسیس یک مرکز رانندگی در شهر “جوسو” (شهری در ۵۰ کیلومتری توکیو) است که قصد دارد در آن با همکاری خودروساز ژاپنی هوندا به برنامه‌ریزی برای تحقیق و توسعه در زمینه وسایل نقلیه خودران و فناوری این حوزه بپردازد و آزمون‌های جاده‌ای برگزار کند.

در همین زمینه اپراتور مخابراتی سافت بانک ژاپن نیز به دنبال سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد دلاری در این شرکت است. شرکت آمریکایی qualcomm که سازنده چیپ است از سرمایه‌گذاران فعلی “سنس تایم” است.

لازم به ذکر اسنت دارایی “سنس تایم” که تمرکز فعالیتش بر فناوری تشخیص چهره است درعرض نه ماه سه برابر شده است و ارزش آن حدود ۴.۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

سنس تایم تنها شرکت چینی نیست که در ژاپن شعبه می‌زند، پیش‌ازاین شرکت بایدو نیز که به‌عنوان بزرگترین ارائه دهنده خدمات موتور جستجوی چین و توسعه‌دهنده وسایل نقلیه خودران شناخته می‌شود به کشور همسایه خود مراجعه کرد.

ژاپن در سال‌های اخیر سرمایه گذاری بزرگی در حوزه هوش مصنوعی و سیستم رانندگی خودران داشته است، به نظر می‌رسد دولت ژاپن قصد دارد تا سال ۲۰۲۰، یعنی زمانی که مسابقات المپیک برگزار می‌شود، را به سالی کاملاً هوشمند و مبتنی بر هوش مصنوعی تبدیل کند و بر همین اساس نیز در یکی از برنامه‌های مهم خود قصد دارد اتومبیل‌های خودران را وارد جاده‌های عمومی توکیو کند. بر همین اساس نیز شهردار توکیو اعلام کرد که در اوایل ماه آگوست تاکسی‌ های خودران طرح آزمایشی خود را با موفقیت انجام دادند.

شهردار جوسو تاکشی کانداتسو نیز در بیانیه‌ای گفت: “ما خوشحالیم که این شرکت اقدام به راه اندازی یک مرکز تحقیق و توسعه برای رانندگی خودران در شهر ما است. من معتقدم که خودروهای خودران نه تنها تغییراتی انقلابی را در سیستم ترافیک ما بلکه همچنین راه‌حلی برای مشکلات ترافیکی منطقه‌ای به بار می‌آورند.”

درباره سنس تایم:
“سنس تایم” بین مشتریان خارج از چین کمتر شناخته شده است، ولی در سطح کشور به بازیگر اصلی در عرصه هوش مصنوعی تبدیل شده است.  این شرکت،اپلیکیشن‌هایی برای تشخیص چهره، تحلیل ویدئو و دیگر حوزه‌ها از جمله خودروهای خودران می‌سازد. بسیاری از آنها شرکت‌های خصوصی هستند، از جمله شرکت خرده‌فروشی لوازم الکترونیک “سانینگ” که در فروشگاه‌هایش رفت‌وآمد مشتریان را کنترل می‌کند.

اما مشتری اصلی “Sense Time” دولت چین است. شرکت‌های دولتی در متروها، چهارراه‌ها و دیگر مکان‌های عمومی در سرتاسر کشور، تجهیزاتی با تکنولوژی تشخیص چهره نصب کرده‌اند. در بسیاری از شهرها با چک کردن “زنده” چهره‌ها، که توسط منابع اطلاعاتی مستقل به وسیله اسکن چهره افراد در سطح شهر انجام می‌شود، پلیس می‌‌تواند مجرم‌ها را دستگیر کند.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند