با استفاده از طیف فرکانسی آزاد تلویزیونی: همکاری مایکروسافت و RTO wireless به منظور گسترش اینترنت پهن‌باند در مناطق روستایی و دورافتاده

با استفاده از طیف فرکانسی آزاد تلویزیونی: همکاری مایکروسافت و RTO wireless به منظور گسترش اینترنت پهن‌باند در مناطق روستایی و دورافتاده

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، مایکروسافت قصد دارد کمک به دسترسی مردم نقاط روستایی و دورافتاده آمریکا را به اینترنت پهن باند با سرعت بیشتری ادامه ‌دهد. این ابتکارعمل با استفاده از باند آزاد تلویزیونی (TVWS) و با همکاری یکی از ISPهای این کشور انجام می‌گیرد.

در طرحی ۵ ساله موسوم به Microsoft Airband Initiative که قرار است دسترسی به برنامه‌های مهارت‌های شغلی، علوم کامپیوتری و مهارت‌های دیجیتال را با ارائه پهنای باند برای سه میلیون نفر تا سال ۲۰۲۲ مهیا سازد.

در حال حاضر، براساس آمار ارائه شده از سوی رگولاتوری حوزه ارتباطات امریکا (FCC) بیش از ۲۰ میلیون نفر در مناطق روستایی ایالات متحده از دسترسی به اتصال پهنای باند مناسب (سرعت دانلود ۲۵Mbps و سرعت آپلود ۳Mbps) محروم هستند. این در حالی است که براساس تحقیق و آمار ارائه شده از سوی مایکروسافت بیش از ۱۶۲ میلیون آمریکایی (تقریبا نیمی از جمعیت آمریکا) از اینترنت پهن باند (با سرعت حداقلی ۲۵ Mbps) استفاده نمی‌کنند.

برای تسهیل اجرای طرح مذکور یکی از سرویس‌دهندگان اینترنت این کشور به نام RTO Wireless نیز با مایکروسافت همکاری می‌کند. این شرکت وظیفه ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز را در آمریکا بر عهده می‌گیرد.

سال گذشته اعلام شده بود مایکروسافت با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری و با همکاری اپراتورهای محلی، زمینه ارائه سرویس به میلیون‌ها آمریکایی که هنوز به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند را فراهم خواهد کرد.

لازم به ذکر است FCC در آخرین توضیح خود در معرفی و تعریف سرویس اینترنت پهن‌ باند، این میزان را ۳Mbps/25Mbps تعریف کرده است. (سرعت دانلود ۲۵Mbps و سرعت آپلود ۳Mbps) این معیار پیش‌ازاین برای دانلود و آپلود به ترتیب ۴ و ۱ مگابیت در ثانیه بوده است. استانداردی که با استقبال شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده خدمات بر بستر اینترنت و البته گلایه اپراتورها و شرکت‌های اینترنتی همراه بوده است.

براساس این تعریف، بیش از۸۵ درصد مناطق روستایی و ۱۷ درصد مناطق شهری این کشور به اینترنت پهن باند دسترسی ندارند؛ این آمار برای مناطق قبیله‌ای حدود ۶۳ درصد است.

فناوری پهن باند همچنان به خطوط پرهزینه و سرمایه‌بر سیمی (شامل سیم مسی، فیبر و…) وابسته است؛ ممکن است اینگونه به نظر برسد که پوشش بی سیم تلفن همراه می‌تواند پاسخی برای جوامع روستایی باشد. درست است که پوشش بی‌سیم تلفن همراه در طول سالها شاهد پیشرفت چشمگیری داشته است و آخرین اطلاعات از نقشه پهنای باند ملی ایالات متحده نشان می‌دهد که ۹۸ درصد از مناطق روستایی دسترسی به برخی از نوع اتصال به اینترنت بی سیم تلفن همراه دارند. بااین‌وجود، این ارتباطات لزوماً به‌اندازه کافی سریع نیستند تا تعریف  FCC  از “پهنای باند” را تأمین کنند.

اپراتورهای مخابراتی و سرویس‌دهندگان اینترنتی ناچار هستند خطوط ارتباطی را در مناطقی با تراکم جمعیتی بالا نصب و اجرا کنند ازآنجاکه ازنظر اقتصادی در چنین شرایطی توجیه‌پذیر است؛ این امر پایه اقتصادی بودن یک طرح تجاری است که هزینه‌های نصب و اجرا میان چه تعدادی از مشتریان و کاربران تقسیم می‌شود.

به‌طورمعمول نحوه توزیع جمعیت در مناطق شهری حدود ۲۰۰۰ نفر در هر مایل مربع (حدود ۲٫۵ کیلومترمربع) در مقایسه با ۱۰ نفر در برخی مناطق روستایی است. با توجه به هزینه سنگین نصب خطوط، طبیعتاً شرکت‌های ارائه کننده اینترنت، هزینه اجرای هر کیلومتر کابل‌کشی و سود مورد انتظار را ارزیابی می‌کنند، این امر توجیه‌پذیری و اقتصادی بودن اجرای چنین طرح‌هایی را برای مناطق روستایی که مشتریان بالقوه کمتری دارد تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

حال شرکت مایکروسافت قصد دارد با استفاده از ترکیبی از سرویس‌های پایه بی سیم و با تمرکز بر استاندارد ۸۰۲.۲۲ موسوم به فناوری سوپر وای فای، بر بستر طیف سفید و باند آزاد تلویزیونی (TVWS) که متضمن هزینه بسیار کمتری جهت سرمایه‌گذاری است به توسعه دسترسی پهن باند با سرعت مناسب در این مناطق که تراکم جمعیتی کمی دارند (بین ۲ الی ۲۰۰ نفر در هر مایل مربع) بپردازد. در حال حاضر ۱۲ ایالت در فاز اولیه در شرف تکمیل قرار دارند.

گفتنی است طیف فرکانسی TVWS یا (TV White Spaces) با قدرت پوشش جغرافیایی بالا و به دلیل استفاده از فرکانس‌های پایین‌تر، دارای تلفات و میرایی کمی است و به ایستگاه‌های پایه (Base Station) کمتری نیاز داشته و عدم نیاز به دیدمستقیم در سایر کاربردها نیز ازجمله مزیت‌های کلیدی آن به‌شمار می‌رود که به همین خاطر می‌تواند به‌عنوان باند اقتصادی به‌ویژه در مناطق روستایی به‌کار رود.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند