هشدار محققان در خصوص: آسیب‌پذیری امنیتی خطرناک در شبکه ۵G

هشدار محققان در خصوص: آسیب‌پذیری امنیتی خطرناک در شبکه ۵G

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، کارشناسان حوزه امنیت هشدار داده اند آسیب‌پذیری امنیتی در پروتکل ارتباطی شبکه نسل پنجم ارتباطات سیار (۵G) به هکرها یا سارقان اطلاعات امکان می‌دهد داده‌های کاربران را از طریق امواج رادیویی شبکه‌های مذکور سرقت کنند.

آسیب‌پذیری که علاوه بر شبکه‌های ۵G، شبکه های نسل سوم و چهارم تلفن همراه ( ۳G و ۴G) را نیز تحت تأثیر قرار داده و به مهاجمان اجازه نصب نسل جدیدی از IMSI catcher ها را می‌دهد. [منبع]

“ایمزی کچر” ابزاری جاسوسی است که از طریق شبیه‌سازی و جعل دکل‌ های تلفن همراه، کاربران را برای هدایت مکالمه از طریق آن فریب داده و تماس‌ها و ترافیک ارتباطی را ردیابی و شنود می‌کند.

پژوهشی که در این زمینه به‌طور مشترک توسط محققان آلمانی و نروژی انجام‌شده نشان می‌دهد که هکرها با دستکاری پروتکل شناسایی و تأیید هویت”AKA” می‌توانند به شبکه‌های مخابراتی نسل پنجم نفوذ کنند. (پروتکل AKA برای تضمین اتصال ایمن گوشی کاربر با شبکه مخابراتی و تأیید هویت بین موبایل و شبکه‌های سلولی کاربرد دارد. [منبع]

نسخه ویژه این پروتکل برای شبکه‌های نسل پنجم (۵G-AKA) به‌گونه‌ای طراحی شده که تحت تأثیر IMSI catcher قرار نگیرد اما آسیب پذیری یافت شده کماکان این اجازه را به هکرها می‌دهد تا فعالیت‌های کاربر موبایل را ردیابی کرده و تحت نظر بگیرند. هرچند در این روش دسترسی مهاجمان به داده‌های موبایل قربانی محدودتر است اما این مسئله سبب نشده محققان آن را دست‌کم بگیرند.

این محققان اظهار امیدواری کرده‌اند که رفع این مشکل با برنامه ریزی های انجام شده تا پیش از پایان سال ۲۰۱۹ ممکن شود.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند