در واکنش به کمپین اعتراضی “رگولاتوری کجاست!” توقف خدمات ارزش افزوده اپراتور افغانی

در واکنش به کمپین اعتراضی “رگولاتوری کجاست!” توقف خدمات ارزش افزوده اپراتور افغانی

اپراتور مخابراتی “روشن” خبر از توقف ارائه خدمات ارزش‌افزوده (VAS) خود داده و استفاده مجدد از این خدمات را منوط به تأیید دو مرحله‌ای مشترکین کرده است.

این شرکت سیستم “قابلیت تأیید هویت دو مرحله‌ای” را فعال کرده است که بر اساس آن مشتریان پیش از آنکه بتوانند از خدمات ارزش افزوده استفاده کنند، جهت اطمینان می‌بایست درخواست فعالسازی این خدمات را دوبار تأیید کنند و تنها پس از فعال‌سازی از این طریق، امکان دسترسی مجدد به خدمات ارزش افزوده (VAS) مقدور خواهد بود.

از ماه گذشته شماری از شهروندان افغانی که از خدمات اپراتورهای مخابراتی به دلیل “کسر شارژ بدون اطلاع و عضویت در خدمات VAS و بسته اینترنت” شکایت داشتند، کمپینی تحت عنوان “اترا (سازمان رگولاتوری) کجاست” در شبکه‌های اجتماعی به راه انداختند.

روشن (شرکت توسعه تلکام افغانستان) یکی از ۶ اپراتور مخابراتی (افغان بی‌سیم، ام‌ تی‌ ان و اتصالات در کنار دو شرکت دولتی افغان تلکام و سلام) در افغانستان است که فعالیت خود را در سال ۲۰۰۳ آغاز کرد. بخشی از سهام این اپراتور متعلق به اپراتور سوئدی تلیا و شرکت مخابراتی بین المللی موناکو تلکام است. احتمالاً این واکنشی به کمپین گسترده اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی بوده است.

بنابر آمار رگولاتوری حوزه ارتباطات افغانستان، در این کشور ۳۰ میلیون سیم‌کارت توزیع شده که ۲۲ میلیون سیم کارت فعال است

منابع: btnet، D.W