اینترنت موبایل ایران با دلار ۴٢٠٠ تومانی رتبه ١٩ ام و با دلار سامانه بانک مرکزی “سنا” رتبه سوم ارزانترین کشور جهان را کسب کرد

اینترنت موبایل ایران با دلار ۴٢٠٠ تومانی رتبه ١٩ ام و با دلار سامانه بانک مرکزی “سنا” رتبه سوم ارزانترین کشور جهان را کسب کرد

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، موسسه Cable انگلیس، گزارش ٢٠١٩ خود را در هفته اخیر درخصوص تعرفه اینترنت و طرح های اشتراک ماهانه دیتای تلفن همراه در میان ۲۳۰ کشور جهان، منتشر کرد. بر مبنای این داده‌ها و با ملاک قرار دادن شاخص واقعی برابری ارز، سه کشور هند، قرقیزستان و ایران ارزان‌ترین ارائه دهندگان خدمات دیتا همراه هستند.

بر اساس این پژوهش، گران‌ترین اینترنت تلفن همراه در کشورهای اقیانوسیه و آفریقا می‌باشد. آمریکای شمالی و اروپای غربی نیز در آخر این فهرست قرار دارند: ایالات‌متحده و کانادا به ترتیب رتبه ۱۸۲ و ۱۷۹ به خود اختصاص داده‌اند.

از میان کشورهای اروپایی، یونان با ۳۲٫۷۱ دلار، گران‌ ترین و اوکراین با ۰٫۵۱ دلار ارزان‌ ترین کشور برای دریافت خدمات اینترنت تلفن همراه است.

در ایالات‌متحده نیز خدمات اینترنت موبایل چندان ارزان نیست و مشتریان در سال ۲۰۱۸ به‌طور متوسط ۱۲.۳۷ دلار بابت یک گیگابایت پرداخت کرده‌اند، تعرفه ای که جایگاه ۱۸۲ را نصیب این کشور کرده است.

در این گزارش به تعرفه هر گیگابایت دیتای همراه در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا نیز پرداخته شده است که افغانستان با ۱٫۶ دلار، ارمنستان با ۱٫۶۵ دلار، پاکستان ۱٫۸۵ دلار، کویت ۲٫۰۱ دلار، ترکیه  ۲٫۲۵ دلار، آذربایجان ۲٫۶۹ دلار، بحرین ۲٫۸۳ دلار، قطر ۴٫۶۲ دلار، عربستان ۵٫۶۲ دلار، عراق ۸ دلار، امارات ۱۰٫۲۳ دلار و عمان با ۱۱٫۲۸ دلار به چشم می خورد.

این رده بندی براساس داده‌ها و ۶٬۳۱۳ طرح های تعرفه ای اپراتورهای تلفن همراه در ۲۳۰ کشور جهان جهت ارائه ۱GB دیتا تلفن همراه بوده که حدفاصل زمانی ۲۳ اکتبر تا ۲۸ نوامبر ۲۰۱۸ (۱ آبان تا  ۷ آذر ۱۳۹۷) جمع‌آوری و مورد تجزیه‌وتحلیل قرارگرفته است.

در تحقیق انجام‌گرفته از سوی این شرکت بریتانیایی، پس از بررسی ۳۶ طرح تعرفه‌ ای مختلف ارائه‌شده توسط اپراتورهای تلفن همراه در ایران، در سال ۲۰۱۸ هزینه یک گیگابایت اینترنت تلفن همراه، ۵٬۳۸۵ تومان و معادل ۱.۲۸ دلار عنوان‌شده است.
اگرچه در تبدیل واحد برابری ریال و دلار، نرخ تخصیص ارز واردات کالاهای اساسی (۴۲۰۰ تومانی) به‌عنوان نرخ مرجع برابری دلار و ریال در نظر گرفته شده و ایران در جایگاه نوزدهم این رده‌بندی قرارگرفته است؛ لیکن با ملاک قرار دادن شاخص برابری ارز اعلام‌شده سامانه سنا بانک مرکزی، هزینه یک گیگابایت اینترنت تلفن همراه در فهرست یادشده در زمان بررسی این مطالعه، کمتر از ۰٫۵ دلار می‌باشد. لذا می توان ادعا کرد دست‌کم دستیابی ایران به جایگاه سوم ارزانترین تعرفه اینترنت و دیتای موبایلی در میان۲۳۰ کشور جهان محرز است.

در تحقیق انجام گرفته از سوی این شرکت بریتانیایی، در سال ۲۰۱۸ هزینه ۱ گیگابایت اینترنت تلفن همراه در ایران ۵٬۳۸۵ تومان و معادل ۱.۲۸ دلار عنوان شده (جایگاه نوزدهم) و دلار ۴۲۰۸ تومانی به عنوان نرخ مرجع برابری دلار و ریال در نظر گرفته شده که با ملاک قرار دادن شاخص برابری ارز کشور (سامانه سنا)، ایران در میان سه کشور اول ارزانترین تعرفه‌ اینترنت و دیتای موبایلی قرار دارد.

لازم به ذکر است در این مطالعه مقایسه‌ای، شاخص “برابری قدرت خرید” و “سرعت اینترنت” لحاظ نشده است.

گفتنی است پیش‌ازاین و در گزارش مشابهی که سال گذشته از سوی موسسه Cable انجام گرفته بود، تحلیلگر این موسسه با ابراز شگفتی درباره ویژگی منحصر به فرد اولین و آخرین کشور لیست تعرفه اینترنت گفته بود: “اگرچه هر کشوری ماجرای خود را دارد، اما ایران قطعاً جزو عجیب‌ترین‌هاست.


منبع
: تحریریه نشریه الکترونیک ترند