غول مخابراتی چین رسماً از دولت ایالات متحده شکایت کرد

غول مخابراتی چین رسماً از دولت ایالات متحده شکایت کرد

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، ، شرکت هوآوی به دلیل “اتهام واهیِ تهدید امنیتی و منع دولت آمریکا از انعقاد قرارداد تجاری شرکت ها با هواوی”، امروز با حضور در دادگاه فدرال تگزاس به طور رسمی از دولت ترامپ شکایت کرد؛ براساس اعلام این شرکت، محدود کردن فعالیت تجاری هواوی در بازارهای جهانی مخالف قانون اساسی آمریکاست.

این شکایت در اعتراض به تحریم این شرکت و ضمیمه جدید (بخش ۸۸۹) قانون موسوم به حوزه اختیارت دفاع ملی (NDAA) است که سال گذشته تصویب شد.

طبق این قانون (که براساس سوءظن فرد یا گروه مشخصی را بدون محاکمه مجازات می کند)، قراردادهای دولت آمریکا با شرکت‌های چینی از جمله هوآوی به نسبت گذشته بیشتر کنترل می شوند و نقش تصمیمات هیئت ناظر بر سرمایه گذاری‌های خارجی در آمریکا نیز افزایش یافته است.

اوایل این هفته نیز وکلای مدیر مالی هواوی که به درخواست آمریکا در کانادا دستگیر شده است از دولت کانادا شکایت کرده‌اند؛ به گفته موکلین دختر موسس شرکت هواوی،  افسران سازمان حفاظت مرزی کانادا قبل از بازداشت، عمدا او را در جریان دلایل واقعی بازداشتش قرار نداده و او را از حق مشاوره و حق سکوت آگاه نکردند و بطور غیرقانونی به مدت چند ساعت و در قالب یک کنترل عادی و مرسوم گمرکی مورد بازجویی قرار داده و با این کار حقوق او براساس منشور حقوق و آزادی های کانادا را نقض کردند.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند