طرح ایجاد نسل ششم شبکه ارتباطات سیار با ورود سازمان رگولاتور ی آمریکا به موضوع ۶G کلید خورد

طرح ایجاد نسل ششم شبکه ارتباطات سیار با ورود سازمان رگولاتور ی آمریکا به موضوع ۶G کلید خورد

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، اعضای رگولاتوری حوزه ارتباطات امریکا به‌اتفاق آرا به طرح استفاده از امواج تراهرتزی با هدف استفاده در فناوری نسل ششم ارتباطات سیار (۶G) رأی مثبت دادند.

در حالی که اپراتورهای مخابراتی سراسر جهان خود را برای ورود شبکه ۵G در سال آینده آماده می‌کنند، با رأی، کمیسیون فدرال حوزه ارتباطات آمریکا (FCC) راه برای پژوهش در زمینه فناوری ۶G در این کشور هموارتر شد.

طیفی که در محدوده ۹۵GHz تا ۳THz  قرار می‌گیرد و زمانی کاربری خاصی برای آن متصور نبود اکنون می‌تواند در زمینه ارائه خدمات اینترنت فوق پرسرعت برای برنامه‌های کاربردی فوق حجیم، مانند تصویربرداری با وضوح فوق‌العاده بالا کاربرد داشته باشد  و به مهندسان اجازه می‌دهد نسل جدید شبکه بی سیم را در این محدوده تعریف کنند.

بر این اساس FCC همچنین، مجوزی ۱۰ ساله  جهت آزمایش در زمینه ارائه محصولات و سرویس‌های جدید در این حوزه را به نوآوران می‌دهد.

اجیت پای، رئیس رگولاتوری حوزه ارتباطی آمریکا در بیانیه‌ای گفت: ” امروزه، ما گام بزرگی در جهت ایجاد انگیزه قوی برای نوآوران ر استفاده سودمند از این طیف و توسعه فن‌آوری‌های جدید با استفاده از این امواج برداشتیم.

ماه گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور ضمن گلایه از عدم فعالیت و پیشرفت شرکت‌های آمریکایی در زمینه نسل پنج شبکه‌های ارتباطی سیار خواستار ورود اپراتورهای آمریکایی به حوزه ۶G شده بود.
او در توئیتی اعلام کرد “نه ۵G بلکه در اسرع وقت ۶G می‌خواهد”. سخنانی که بازتاب آن تمسخر کاربران آمریکایی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

در حال حاضر اپراتور AT&T تا انتهای سال ۲۰۱۹ در ۲۱  شهر خدمات ۵G  ارائه خواهد داد. شرکت ورایزون نیز ماه آینده این سرویس را در شیکاگو و مینیاپولیس راه‌اندازی خواهد کرد. و درنهایت اپراتور T-Mobile و Sprint به ترتیب در ۳۰ و ۹ شهر خدمات ۵G ارائه خواهند داد.

لازم به ذکر است انتظار می‌رود پوشش ۴۰ درصدی جمعیت جهان در دسترسی به نسل پنجم شبکه هی ارتباطی موبایل تا سال ۲۰۲۴ به طول بیانجامد.

استفاده از این طیف (تراهرتز) همچون امواج میلیمتری با توجه به ویژگی‌های آن بدون چالش‌ نیست؛  کاربری در فواصل کوتاه انتقال، نیاز به دید مستقیم (LOS) و تأثیر پذیری زیاد از شرایط جوی ازجمله این موارد است.

بااین‌وجود محققان در حال پژوهش در این زمینه هستند و تابستان پیش رو نیز محققین و مهندسان در اجلاس ۶G که در زادگاه فناوری ۵G! شهر اولو فنلاند برگزار می‌شود گرد هم خواهند آمد.

 

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند