جریمه میلیون دلاری شرکت‌های متهم  به تماس تلفنی از طریق Robocallها

جریمه میلیون دلاری شرکت‌های متهم به تماس تلفنی از طریق Robocallها

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، کمیسیون فدرال تجارت ایالات متحده امریکا (FTC) به‌عنوان رگولاتور ناظر بر حقوق کاربران و مصرف‌کنندگان، چهار شرکت آمریکایی را به دلیل تماس‌های تلفنی غیرقانونی مبلغ ۵۰۰ هزار تا ۳ میلیون دلاری جریمه کرد.

این چهار شرکت که درزمینهٔ تله مارکتینگ فعال بودند، از طریق سیستم‌های تلفنی و پیام‌های صوتی خودکار، میلیاردها تماس تلفنی با کاربران و با طرح موضوعات مختلف از خدمات امدادرسانی و خیریه‌های جعلی تا سرویس‌های گوگل و سیستم‌های امنیت خانگی برقرار کرده‌اند؛ مواردی که نقض قوانین FTC است.

نوامبر گذشته (آبان ۱۳۹۷) نیز سازمان رگولاتوری حوزه ارتباطی آمریکا (FCC)، طی نامه‌ای به ۱۴ اپراتور مخابراتی این کشور، متذکر شد تا با ایجاد یک سیستم اصالت‌سنجی، بین تماس‌های واقعی و جعلی تمایز قائل شوند.

براساس اعلام FCC در سال گذشته نزدیک به نیمی از تماس‌های تلفنی در ایالات متحده موارد اسپم بوده است و سالانه حدود ۲۰۰٬۰۰۰ شکایت دراین‌باره از سوی این نهاد دریافت می‌شود.

سال گذشته اجیت پای رئیس رگولاتوری حوزه ارتباطات آمریکا، حکم جدید یکی از دادگاه‌های این کشور در بازنگری و گسترش دامنه تعریف Robocall ها را ستود و تأکید کرده بود که قوانین این حوزه باید تماس‌های اسپم و مزاحم را به‌شدت محدود کرده و از آن جلوگیری کند.

کسب‌وکارهای آمریکایی در صورت تخطی از قانون حمایت از کاربران تلفن (TCPA) واصلاحیه های آن، ازجمله مقررات عدم تماس با شماره های مندرج در سامانه رجیستری، ممکن است به ازای هر تماس تلفنی یا پیام متنی و SMS (بدون آنکه دریافت کننده تماس یا پیام به‌صراحت و به صورت کتبی دریافت آن را مجاز دانسته و تأیید کرده باشد)، مجبور به پرداخت جریمه‌ای بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار شوند. همچنین در صورت استفاده از تکنیک‌های ارسال جمعی، این مبلغ به‌مراتب افزایش خواهد یافت.

قوانین  TCPA یا (Telephone Consumer Protection Act of 1991) به عنوان قوانین حفاظت از حقوق کاربران تلفن (تصویب شده در سال ۱۹۹۱)، ارسال پیام متنی و تماس تلفنی برای مقاصد غیر اضطراری را بدون رضایت اولیه و کتبی “صاحب خط و گیرنده پیام یا تلفن”غیرقانونی شمرده و استفاده از سیستم‌های شماره‌گیری خودکار، پیام‌های صوتی یا خودکار، پیام های SMS، و ماشین‌های فکس و autodialerها را محدود می‌کند.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند