همکاری فیسبوک و اینستاگرام برای اتصال محلی به مرکز ملی تبادل اطلاعات در افغانستان

همکاری فیسبوک و اینستاگرام برای اتصال محلی به مرکز ملی تبادل اطلاعات در افغانستان

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، وزارت ارتباطات افغانستان می‌گوید اخیراً قراردادی را با شرکت فیس‌بوک امضا کرده است تا اطلاعات کاربران فیسبوک و اینستاگرام بدون آنکه به خارج از کشور برود در داخل افغانستان ذخیره و مبادله می‌شود.

سائر زلاند سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان می‌گوید پیش‌ازاین اطلاعات کاربران فیسبوک به سرور ذخیره فیسبوک در یکی از کشورهای منطقه و یا آمریکا ارسال و سپس به افغانستان منتقل می‌شد؛ روندی که به گفته مقام‌ها کند و پرهزینه بود.


مسئولان وزارت ارتباطات افغانستان می‌گویند با اتصال کامل کش سرور فیسبوک با مرکز تبادل اطلاعات افغانستان “نکسا”، سرعت تبادل اطلاعات بین کاربران این شبکه افزایش می‌یابد و هزینه اینترنت هم کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر تعرفه هر گیگابایت (۱GB) اینترنت در افغانستان ۲۰۰ افغانی (معادل حدودی سه دلار) است، درحالی‌که در کشورهای دیگر منطقه سرویس اینترنت با هزینه به‌مراتب ارزان‌تری ارائه می شود.

خاکسار وقار، کارشناس فناوری و امنیت اینترنتی می‌گوید: “اطلاعات خصوصی کاربران فیسبوک در سرور اصلی فیسبوک ذخیره می‌شود، نه در کش سرور محلی این شبکه”؛ او همچنین می‌گوید: “فیس‌بوک متعهد است که اطلاعات خصوصی را رمزگذاری کند، بر این اساس حکومت و یا کسی دیگری نمی‌تواند اطلاعات کدگذاری‌شده را به‌راحتی ببیند و بخواند.”

به گفته وزارت مخابرات افغانستان، فعال شدن این سیستم تأثیر مستقیمی بر شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات اینترنتی می‌گذارد با توجه به اینکه تبادل اطلاعات کاربران فیسبوک در داخل کشور انجام می‌شود.

در اطلاعیه این وزارتخانه آمده: “این یک دستاورد خوب برای وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات است که باهدف حمایت از بخش خصوصی برداشته شده تا با اجرایی شدن این برنامه سرورهای فیسبوک ترافیک “نکسا” (NIXA) در مدت یک هفته از ۴۰Mb به ۸۸۰MB افزایش یافته و بعد از نصب تمامی این کش ها شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی می‌توانند این سرویس را با قیمت ارزانتر، کیفیت عالی و سرعت بالاتری به مردم ارئه دهند.

وزارت ارتباطات افغانستان همچنین اعلام کرده در تلاش است طی قراردادهای مشابهی شبکه‌های Akamai ،Netflix و Google را نیز به مرکز ملی تبادل اینترنت افغانستان متصل کند تا به گفته این وزارتخانه با انتقال سرورهای این شرکت ها به افغانستان در نحوه ارائه خدمات اینترنتی نیز تغییرات قابل ملاحظه‌ای ایجاد شود.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند