جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی به ایران رسید؛ توییت وزیر فاوا از ژنو: شبکه علمی ایران برنده جایزه ۲۰۱۹ WSIS شد

جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی به ایران رسید؛ توییت وزیر فاوا از ژنو: شبکه علمی ایران برنده جایزه ۲۰۱۹ WSIS شد

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، طرح ملی شبکه علمی ایران (شعا) موفق به کسب جایزه WSIS در گروه E-Science شد؛ در این گروه پروژه‌های از کشورهای آرژانتین، هلند، لتونی و مالزی نیز کاندیدای جایزه نهایی بودند که پروژه شبکه علمی ایران جایزه نهایی اجلاس را دریافت نمود.

اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) بزرگترین گردهمایی جهانی درخصوص حوزه ICT در جهت توسعه جوامع محسوب می‌شود.

“شعا” (SHOA) یک شبکه تحقیقی و آموزش ملی ایران است که خدمات تخصصی برای حمایت از نیازهای جوامع تحقیق و آموزش به عنوان زیرساخت سند بالاسری نقشه جامع علمی کشور را ارائه می‌کند.
شبکه ملی تحقیقات و آموزش (NREN) با توجه به تعریف ITU 2010a، ارائه خدمات اینترنت به‌طور اختصاصی به‌منظور پشتیبانی از نیازهای تحقیق و آموزش در درون کشور است؛ در این شبکه اینترنت با سرعت بالا به پروژه‌های تحقیقاتی اختصاص داده می‌شود.

شبکه علمی کشور؛ در مقطع حاضر تنها پروژه در حوزه تحت مدیریت وزارت فاوا می‌باشد که در سال ١٣٩۵ در قالب مشارکت عمومی-خصوصی PPP فی‌مابین سازمان فناوری اطلاعات، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و بخش خصوصی کشور تعریف شد.

گفتنی است، در WSIS امسال، بیش از ۱۱۰۰ پروژه از سراسر جهان در ۱۸ گروه درخواست ارزیابی و بیش از ۲ میلیون نفر در رأی گیری آن شرکت کرده‌اند که درنهایت از بین این پروژه‌ها ۹۰ پروژه در ۱۸ گروه به مرحله دوم راه‌یافته بودند.
از ایران نیز ۶ پروژه ملی در این ارزیابی شرکت کردند که درنهایت شبکه علمی از میان پروژه‌ها و طرح‌های مرتبط با ICT با کسب بالاترین امتیاز به هشتمین دوره مسابقات WSIS و کاندیداتوری نهائی آن راه‌یافته بود.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند