همزمان با رکوردزنی جهانی در دانلود غیرقانونی بازی تاج و تخت: ایران در رتبه ششم دانلود غیرقانونی مجموعه تلویزیونی پربیننده شبکه کابلی آمریکایی “HBO” !

همزمان با رکوردزنی جهانی در دانلود غیرقانونی بازی تاج و تخت: ایران در رتبه ششم دانلود غیرقانونی مجموعه تلویزیونی پربیننده شبکه کابلی آمریکایی “HBO” !

به گزارش “نشریه الکترونیک ترند”، موسسه موسو (MUSO) که فعالیت‌های مرتبط با دانلودهای غیرقانونی و سرقت محتوای دیجیتال را تحت نظر دارد، آماری از دانلود غیرقانونی قسمت اول از فصل هشتم سریال پرطرفدار Game of Thrones را منتشر نموده است که به گفته این موسسه تنها طی ۲۴ ساعت اول از پخش آن بیش از ۵۵ میلیون بار به‌طور غیرقانونی دانلود یا استریم شده است.

براساس گزارش منتشرشده، ۷۶٫۶% از آمار مشاهده، از طریق سایت‌های استریم غیرقانونی، ۱۲٫۲% از طریق سایت‌های دانلود غیرقانونی و ۱۱٫۳% آن از طریق تورنت بوده است.

نکته جالب درمورد کشورهای صدر لیست است؛ جایی که بیشترین دانلود غیرقانونی این سریال متعلق به کشورهای هند، چین، آمریکا، انگلیس، نیجریه و ایران است.

جایگاه نخست در اختیار کشور هند است که دسترسی به شبکه اچ‌بی‌او در آن به آسانی مقدور نیست، رتبه بعدی متعلق به چین است که فقط اقدام به پخش یک نسخه سانسور شده از این سریال می‌کند. کاربران آمریکایی نیز به‌عنوان تنها کشوری که نسخه قانونی آن بدون مشکل در اختیار آنان است سهم قابل‌توجهی داشته و در جایگاه سوم قرارگرفته‌اند. در این فهرست ایران پس از انگلیس و نیجریه در رتبه ششم بیشترین دانلود غیرقانونی قرار گرفته است.

گفتنی است پیش از این و در ماجرای حمله هکری و باج‌گیری ۶ میلیون دلاری از رسانه بین‌المللی HBO در سال ۲۰۱۷، حدود ۱٫۵ ترابایت از اطلاعات این شبکه ازجمله سریال بازی تاج و تخت به سرقت رفته بود که براساس ادعای مقامات ایالات متحده یک ایرانی  ۳۰ ساله به عنوان متهم این ماجرا نام برده شد.

در شبکه HBO مجموعاً ۱۷.۴ میلیون بیننده این مجموعه تلویزیونی را دنبال می‌کنند که بیش از ۳۲% کاربران آن از طریق پخش استریم اینترنتی این محتوا ویدئویی را مشاهده می‌کنند.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که بزرگترین چالش HBO، نه مشاهده غیرقانونی محصول پرطرفدار خود، بلکه در دسترس قرار دادن آن برای کاربران در سطح جهانی است.

لازم به ذکر است فصل هفتم این مجموعه ویدئویی بیش از یک میلیارد بار در سراسر جهان از طرق غیرقانونی مشاهده شده است که رقمی خیره کننده برای سازندگان آن به حساب می آید.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند