به رقم فشار دولت آمریکا: چراغ سبز هلند و نیوزلند به هواوی جهت فعالیت مجدد در زمینه پیاده‌سازی شبکه ۵G

به رقم فشار دولت آمریکا: چراغ سبز هلند و نیوزلند به هواوی جهت فعالیت مجدد در زمینه پیاده‌سازی شبکه ۵G

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، باوجود فشار دولت آمریکا در عدم استفاده از تجهیزات ۵G هواوی، پس از مجوز رگولاتورهای آلمان و انگلیس به شرکت هواوی برای توسعه بخش‌هایی از شبکه ۵G این کشور؛ بزرگترین اپراتور مخابراتی هلند “KPN” نیز توسعه بخش هایی از شبکه خود را به هواوی واگذار می کند.

اگرچه بنابر گزارش رویترز، همچون انگلیس، تصمیم این اپراتور هلندی برای تهیه تجهیزات غیر کلیدی از هواوی که حساسیت امنیتی کمتری دارند نشان‌دهنده تداوم نگرانی‌های احتمالی در امنیت استفاده از تجهیزات این شرکت است با این وجود این مجوز مشارکت، در برابر تلاش های دولت آمریکا برای محدود سازی کامل هواوی، پیشرفتی خوب برای این شرکت چینی محسوب می شود.

هواوی چین در دهه گذشته تامین کننده اصلی KPN بوده است اما وزیر سابق دارایی هلند می گوید هزینه این اپراتور جهت تامین تجهیزات اصلی (Core) با حذف هوآوی به نفع شرکت های سازنده تجهیزات مخابراتی اروپایی مانند نوکیا و اریکسون، افزایش نخواهد یافت.

هواوی در بیانیه ای ضمن تشکر از اعتماد این اپراتور هلندی،  بار دیگر بر التزام خود به امنیت سایبری تاکید کرده و گفته است این موضوع همواره اولویت اول آن بوده و نسبت به رعایت موارد امنیتی متعهد است.

در همین رابطه، نیوزلند نیز که پیش‌ازاین خبر از ممنوعیت مشارکت اپراتورهای این کشور با شرکت هواوی در پیاده‌سازی و توسعه زیرساخت‌های خدمات نسل پنجم داده بود، به نظر می‌رسد به اپراتورهای تلفن همراه این کشور چراغ سبز نشان داده تا با الگو گرفتن از راهکار انگلیس با رعایت دغدغه‌های امنیتی برای استفاده از تجهیزات هواوی با این شرکت مذاکره کنند.

به گفته معاون شعبه هواوی در نیوزلند راه‌حل انگلیس برای محدود کردن دسترسی هواوی به بخش‌های کلیدی شبکه مخابراتی خود راه‌حلی است که در نیوزلند نیز موردتوجه قرار گرفته است.

پیش از این اداره امنیت ارتباطات (GCSB) در ماه نوامبر درخواست اولیه‌ یکی از شرکت مخابراتی محلی را در استفاده از تجهیزات Huawei برای شبکه ۵G خود رد کرده بود.

دولت آمریکا به اتهام جاسوسی هواوی، از متحدان خود خواسته است این شرکت را از همکاری و مشارکت در زمینه پیاده سازی شبکه ۵G منع کنند. Huawei می گوید این نگرانی ها بی اساس و به دلایل تجاری است.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند