از سوی فرانسه: درخواست اعمال محدودیت‌های بیشتر بر فیس‌بوک همزمان با جریمه ۲۷۰ هزار دلاری این شبکه اجتماعی توسط ترکیه

از سوی فرانسه: درخواست اعمال محدودیت‌های بیشتر بر فیس‌بوک همزمان با جریمه ۲۷۰ هزار دلاری این شبکه اجتماعی توسط ترکیه

به گزارش نشریه الکترونیک ترند،  همزمان با سفر زاکربرگ به فرانسه جهت دیدار با رئیس‌جمهور، این کشور خواستار اعمال محدودیت‌های بیشتری بر فیسبوک شده است. به گفته یکی از اعضای حزب ماکرون، مشکل در هژمونی شرکت‌های بزرگی است که بر تمام عرصه دیجیتال کنترل دارند.

بنابر گزارش france24، پیرو ماجرای انتشار ویدئوی حمله مرگبار به دو مسجد در شهر کرایست چرچ نیوزلند و فشارها بر این شبکه اجتماعی، در گزارش ۳۳ صفحه‌ای منتشرشده در این خصوص، ضمن اشاره به اینکه مقامات فرانسوی جهت نظارت بیشتر بر این شبکه اجتماعی باید دسترسی بیشتری به الگوریتم‌های آن داشته باشند؛ بر ایجاد قوانینی که به دولت اجازه بررسی و جریمه پلتفورم‌هایی را که مسئولیت محتوای تولیدی خود (که محلی برای درآمدزایی است) را بر عهده نمی‌گیرند تأکید شده است.

همزمان، در ترکیه نیز، سازمان حفاظت از حریم خصوصی کاربران ترکیه (KVKK)،  این شبکه اجتماعی را به دلیل افشای اطلاعات خصوصی کاربران ۲۷۰ هزار دلار جریمه کرد.

آسیب‌پذیری که موجب شد که تصاویر خصوصی ۶.۸ میلیون کاربر فیس بوک در جهان که پروفایل‌های شخصی (private) داشتند، به‌صورت عمومی در معرض دید کاربران فیس‌بوک قرار بگیرد و اپلیکیشن‌های طرف سوم نیز اجازه یافتند به مدت ۱۲ روز به تصاویر شخصی کاربران دسترسی داشته باشند.

براساس اعلام این سازمان، بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان اقدامات فنی لازم را برای حفاظت از داده‌های خصوصی کاربرانش انجام نداده و در رفع باگ یادشده نیز تعلل کرده است. حدود ۱۶۴ هزار دلار از جریمه مذکور به دلیل درز اطلاعات و مابقی جریمه به دلیل تعلل در رفع باگ لحاظ شده است.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند