یک سال پس از گزارش جنجالی؛ اپراتورهای آمریکایی فروش دادهای مکانی کاربران را متوقف کردند

یک سال پس از گزارش جنجالی؛ اپراتورهای آمریکایی فروش دادهای مکانی کاربران را متوقف کردند

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، چهار اپراتور بزرگ مخابراتی آمریکا، طی نامه‌ای به رگولاتوری حوزه ارتباطات این کشور (FCC)، اعلام کرده‌اند فرایند جمع‌ آوری موقعیت مکانی مشتریان و به اشتراک‌گذاری آن با شرکت‌ های ثالث را متوقف می‌کنند.

بنابر گزارش Dailymail، یک سال پیش، گزارش هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه اپراتورهای بزرگ تلفن همراه اقدام به فروش اطلاعات کاربران به برخی شرکت‌ها نموده‌اند. داده‌هایی که می‌توانست منجر به ردیابی کاربران و یا افشاء محل سکونت آنها شود؛ همین امر موجب خشم حامیان حریم خصوصی و قانون‌گذاران در سراسر این کشور شد.

در نامه AT&T، Verizon، T-Mobile و Sprint به FCC اعلام شده خاتمه دادن به برنامه ‌های مشکوک به اشتراک گذاری و تایید حذف این اطلاعات توسط شرکت‌های ثالث در فرآیند اتمام این روند ممکن است چند ماه به طول بیانجامد. اگرچه اسپرینت برخی برنامه ها را از این تصمیم مستثنی کرده است ازجمله ارائه داده‌های موقعیت کاربر به برخی مشتریان برای ارائه خدمات کمک کنار جاده‌ای.

داده های مکانی کاربران بعضاً با هدف جلوگیری از کلاهبرداری و تقلب در شبکه بانکی، کمک‌های اضطراری در جاده ها و همچنین تبلیغات آنلاین و معاملات بازاریابی، گردآوری می‌شود.

در همین رابطه کمیسر FCC، ضمن انتقاد از سکوت FCC در مورد گزارش های منتشر شده در این باره گفته است: “اینکه موقعیت شما در ازای چند صد دلار و براساس داده‌های تلفن بی‌سیم شما فروخته شود قابل‌قبول نیست، مساله‌ای که بر حریم خصوصی و امنیت هر آمریکایی در استفاده از تلفن بی‌سیم تاثیر می‌گذارد.”

گفتنی است سال گذشته، کنگره آمریکا قانون حمایت بیشتر از کاربران اینترنتی مصوب دولت پیشین این کشور را لغو کرده بود؛ قانونی که براساس آن، ISPهایی که خدمات پهن باند ثابت یا متحرک ارائه می‌کردند، می بایست به مشتریان در مورد این‌که چه نوعی از اطلاعات را درباره آن‌ها جمع‌ آوری می‌کنند، توضیح داده و مشخص می نمودند که چگونه و برای چه اهدافی این اطلاعات را استفاده و به اشتراک می‌گذارند و همچنین انواع نهادهایی را که این اطلاعات را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارند، نیز مشخص کنند.

در آن ماجرا نیز اپراتورهای اینترنتی در آمریکا از جمله  Comcast، Verizon و AT&T در بیانیه‌ای و در واکنش به اعتراضات کاربران در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند هرگز دست به فروش تاریخچه مرور وب کاربران خود نمی‌زنند.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند