گوگل ارائه سرویس های اختصاصی خود به گوشی های هواوی را متوقف می‌کند؛ پیوستن تراشه سازان آمریکایی به گوگل

گوگل ارائه سرویس های اختصاصی خود به گوشی های هواوی را متوقف می‌کند؛ پیوستن تراشه سازان آمریکایی به گوگل

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، خبرگزاری رویترز ادعا کرد، شرکت گوگل قصد دارد در پیروی از تحریم‌های ایالت متحده ارائه هرگونه خدمات اختصاصی خود به شرکت هواوی را به حالت تعلیق درآورد.

بر اساس این گزارش، نسخه‌های آینده گوشی هواوی، به‌جز هسته سرویس اندروید که از طریق مجوز متن‌باز (AOSP) در اختیار کاربران است، امکان استفاده از هیچ‌یک از خدمات ویژه گوگل ازجمله فروشگاه اپلیکیشن گوگل، پلی سرویس، یوتیوب، مپس،  آپدیت های امنیتی گوگل، جی میل و… را به‌طور پیش‌فرض نخواهند داشت و سرویس‌های فوق از این گوشی‌ها حذف خواهد شد.

گوگل همچنین پشتیبانی نرم‌افزاری و فنی و ارائه خدمات به هواوی را نیز متوقف خواهد کرد.

اقدامی که در پی تصمیم دولت آمریکا برای افزودن هواوی به فهرست شرکت هایی که کمپانی های آمریکایی امکان تجارت با آنها را ندارند برداشته می شود.

کاربران فعلی این گوشی‌ها همچنان قادر خواهند بود تا به‌روزرسانی برنامه‌ های ارائه شده توسط Google را دریافت کنند و این اقدام مشمول گوشی‌های موجود نمی‌شود.

با توجه به اینکه اغلب برنامه‌های کاربردی گوگل در چین ممنوع هستند، و گزینه‌های جایگزین توسط رقبای داخلی مانند Tencent و Baidu ارائه می‌شوند؛ اثر این اقدام در بازار چین حداقلی خواهد بود اما این حرکت گوگل می‌تواند منجر به توقف کسب‌وکار بخش گوشی‌های هوشمند Huawei در خارج از چین گردد.

داشتن برنامه‌های اختصاصی گوگل برای سازندگان گوشی‌های هوشمند بسیار حیاتی است. حدود ۲٫۵ میلیارد دستگاه فعال Android در سراسر جهان وجود دارد.

در کوتاه مدت، این تصمیم می تواند برای هواوی در غرب شدیداً زیانبار باشد اما در درازمدت این حرکت ممکن است به تولیدکنندگان گوشی های هوشمند بهانه ای بدهد تا آلترناتیوهای سیستم عامل گوگل را به طور جدی مد نظر قرار دهند،آن هم در زمانی که گوگل سعی دارد برند خود، پیکسل، را عرضه کند.

گوگل هنوز رسماً این خبر را تایید نکرده است.

در هیمن رابطه سه شرکت کوالکام، اینتل و برودکام از سازندگان پردازنده‌های تلفن همراه و چیپ های کامپیوتری نیز اعلام کرده اند برنامه‌های خود برای توسعه تراشه‌های نسل جدید با این شرکت چینی متوقف می‌کنند.

بنابر ادعای خبرگزاری بلومبرگ، شرکت‌های بزرگ تراشه ساز آمریکایی همچون کوالکام، اینتل و برودکام نیز در پی دستور اجرایی دونالد ترامپ در قرار دادن غول مخابراتی چینی Huawei در لیست سیاه خطر امنیتی ملی به گوگل پیوستند.

هواوی چندی است که از تراشه‌های اختصاصی خود در برخی گوشی‌های هوشمند تولیدی استفاده می‌کند و اخیرا شرکت هایسیلیکون، زیر مجموعه هوآوی و تولیدکننده تراشه‌های این شرکت اعلام کرده که برای مقابله با اقدامات آمریکا طرح پشتیبان داشته و آماده است تا تراشه‌های تولیدی خود را جایگزین تراشه‌های آمریکایی کند.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند