از سوی وزارت فناوری اطلاعات چین: الزام اپراتورهای چینی به استفاده از فناوری تشخیص چهره برای عقد قرارداد جدید با کاربران

از سوی وزارت فناوری اطلاعات چین: الزام اپراتورهای چینی به استفاده از فناوری تشخیص چهره برای عقد قرارداد جدید با کاربران

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرده است دولت چین مقررات جدیدی را به اجرا گذاشته که براساس آن اپراتورهای مخابراتی چینی می‌بایست هنگام عقد قرارداد جدید برای سرویس تلفن‌های موبایل، برای تأیید هویت، چهره کاربران را از طریق فناوری تشخیص چهره اسکن کنند.

اقدامی که از اول دسامبر اجرایی شده و وزارت فناوری اطلاعات و صنعت چین هدف از اجرای آن را مقابله با کلاهبرداری و ارتقاء مدیریت ثبت‌نام با نام واقعی کاربران و حفاظت از حقوق و منافع قانونی شهروندان در فضای مجازی و پاسخگویی به چالش‌های جدید عنوان کرده است.

چاینا تلکام، چاینا یونیکام و چاینا موبایل، سه اپراتور بزرگ مخابراتی چین هستند. وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT) اعلام نکرده است که کدام شرکت‌ها این خدمات را به اپراتورها ارائه می‌دهند اما چین خواستگاه برخی از شرکت‌های پیشرو در زمینه نرم‌افزارهای تشخیص چهره، همچون Megvii و SenseTime  است.

نرم‌افزارهای سیستم تشخیص چهره در چین به‌طور گسترده  در این کشور ازجمله در سوپرمارکت‌ها، سیستم‌های مترو و فرودگاه‌ها و… استفاده می‌شوند. چندی پیش نیز غول تجارت اینترنتی «علی‌بابا» از طریق بازوی مالی خود «علی‌پِی» در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای خود به مشتریان این امکان را داده بود تا با استفاده از فناوری تشخیص چهره در صندوق‌های فروشگاهی مجهز به دوربین، فرایند پرداخت خود را انجام دهند.
سامانه‌ای که با تشخیص چهره، حساب بانکی مشتری را شناسایی کرده و مبلغ موردنظر را از حساب آنها برداشت می‌کند.

دولت این کشور از مهرماه امسال نیز اعلام کرده بود در ازای تهیه اسکن چهره افراد بالای ۶۰ سال، بلیط رایگان مترو در اختیارشان قرار خواهد داد، طرحی که قرار است با هدف ترغیب شهروندان برای دیگر رده‌های سنی نیز در ازای ثبت چهره‌شان اجرایی شود.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند