بواسطه شیوع کووید ۱۹ در ایرلند: وضع مقررات جدید به منظور آزادسازی موقت طیف رادیویی TVWS جهت ارائه به اپراتورهای تلفن همراه

بواسطه شیوع کووید ۱۹ در ایرلند: وضع مقررات جدید به منظور آزادسازی موقت طیف رادیویی TVWS جهت ارائه به اپراتورهای تلفن همراه

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، مقامات ایرلندی در پاسخ به افزایش شدید استفاده از شبکه های تلفن همراه مقررات جدیدی را وضع کرده‌اند که مجوز تخصیص موقت طیف رادیویی TVWS جهت ارائه به اپراتورهای تلفن همراه این کشور را می‌دهد.

در پاسخ به افزایش نامتعارف استفاده از شبکه های پهن باند تلفن همراه در ایرلند، “ریچارد بروتون” وزیر ارتباطات و منابع طبیعی و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطی ایرلند آیین‌نامه‌هایی را امضا کرده‌اند که به رگولاتوری ارتباطات این کشور (ComReg)، اعطای موقت طیف رادیویی آزاد تلویزیونی ۷۰۰ مگاهرتز و همچنین فرکانس ۲٫۶ گیگاهرتز را به ارائه‌دهندگان پهن باند تلفن همراه و بی‌سیم امکان پذیر می سازد.

اقدامی که به‌منظور کمک به اپراتورهای تلفن همراه این کشور در  حفظ کیفیت خدمات باند پهن انجام شده؛ با توجه به اینکه اپراتورها با افزایش شدید تقاضای دسترسی به پهن‌باند به‌واسطه پیامدهای خانه‌نشینی ناشی از همه‌گیری شیوع بیماری کرونا مواجه هستند.

محوزهای صادر شده برای سه ماه معتبر است و در صورت ادامه وضعیت کنونی برای یک دوره  ۳ ماهه دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود. ComReg هزینه اسمی هر مجوز را ۱۰۰ یورو اعلام کرده است.

ایرلند نخستین کشوری نیست که اقدام به آزادسازی طیف اضافی نموده است، در آمریکا نیز  FCC (رگولاتور حوزه ارتباطات آمریکا) نسبت به تامین طیف مورد نیاز اپراتورها در ایالات‌متحده اقدام کرده بود.

کمیسیونر سازمان رگولاتوری ایرلند، ضمن اعلام قدردانی ویژه‌ بواسطه آنچه فداکاری و مهارت پرسنل این سازمان در تکمیل چنین پروژه پیچیده‌ای با چنین حرفه‌ای گری و در چنین زمان کوتاهی اعلام شده گفته است: آزادسازی این طیف برای ارائه به تامین کنندگان خدمات  پهن باند سیار جهت پاسخ به افزایش شدید تقاضای ایجاد شده در شبکه‌ کارساز خواهد کرد.

گفتنی است پوشش‌ جغرافیایی بالا، تلفات و میرایی کم، استفاده از Base Station کمتر و عدم نیاز به دیدمستقیم در سایر کاربردها از جمله مزایای کلیدی TVWS (باند آزاد تلویزیونی) می‌باشد.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند