۷۱درصد ترافیک اینترنت در اختیار استریمینگ مدیا و ویدئو آنلاین

۷۱درصد ترافیک اینترنت در اختیار استریمینگ مدیا و ویدئو آنلاین

ترافيك داده از نوع “رسانه جاری” (استريمينگ) بیش از ٧١٪ از سهم اينترنت امریکای شمالی را به‌خود اختصاص داده است. به گزارش نشریه الکترونیک ترند؛ موسسه “Sandvine” هفته گذشته (۲۲ژوئن) گزارشی را منتشر نموده که براساس آن، سرگرمی‌های آنلاین، نظیر محتوای جاری ویدئویی و موسیقی، بیش از ۷۱ درصد از ترافیک اینترنت را در شبکه‌های ثابت آمریکای شمالی، در طول ساعات اوج مصرف به خود اختصاص داده است. این شرکت انتظار دارد که تا پایان سال ۲۰۲۰، آمریکای شمالی اولین ناحیه‌ای باشد که ۸۰ درصد ترافیک اینترنت را برای سرگرمی‌های استریم به خود اختصاص می‌دهد.

موسسه Sandvine Incorporated از معتبرترین مراکز و نهادهای آمارگیری در جهان است که بیشترین تمرکز آن در حوزه‌های وابسته به اینترنت می‌باشد؛ در گزارش‌های سالانه این موسسه در رابطه با استفاده از حجم اینترنت، اطلاعات ارزشمندی ارائه می‌شود.

در آخرین گزارش، Netflix با اختصاص ۳۵.۲%، کماکان به‌عنوان منبع اصلی مصرف ترافیک باقی ماند. این میزان اندکی کمتر از آمار ۳۷.۱ درصدی شش ماه گذشته است که علت این امر بهبود تکنیک فشرده‌سازی توسط نت فلیکس است.
یوتیوب، در هر دو ترافیک آپلود و دانلود، به ترتیب ۱۷.۵۳% و ۱۳.۱۳% رتبه‌ی دوم را به خود اختصاص داده است. آمازون از رتبه هشتم که یک سال پیش داشت، به رتبه سوم رسیده و ۴.۲۶% اوج ترافیک دانلود را به خود اختصاص داده است.

“سندواین” اشاره کرده که ذخیره‌سازی ابری (dropbox، icloud، google drive و غیره) از به اشتراک‌گذاری فایل به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع ترافیک در شمال آمریکا پیشی گرفته است. اکنون سرویس به اشتراک‌گذاری غیرقانونی فایل بیت تورنت که تا چندی قبل بسیار محبوب و پرطرفدار بود کمتر از ۵% کل ترافیک روزانه را در منطقه به خود اختصاص داده است.

Peak Period Traffic Composition - North America, Mobile Accessجالب اینکه قبل از دهه گذشته، بیش از ۶۰ درصد پهنای باند اینترنتی به سیستم‌های به‌اشتراک گذاری فایل‌ها اختصاص میافت.

برپایه این گزارش سهم فزاینده‌ای از ترافیک به سرویس‌های بلادرنگ پخش موسیقی تخصیص‌یافته است. بااین‌حال، این بازار پراکنده و ازهم‌گسیخته است بدین معنی که هیچ‌یک از تأمین‌کنندگان اصلی جزء ده تأمین‌کننده برتر نبودند. Sling TV که به کاربران امکان مشاهده برخی کانال‌های کابلی را به شکل آنلاین بدون نیاز به اشتراک کابلی متداول می‌دهد، کمتر از ۱% از اوج ترافیک را به خود اختصاص داده است، اما برای اولین بار در بین ۲۰ برنامه کاربردی برتر در بیشتر شبکه‌ها بوده است.

در این گزارش همچنین اشاره‌شده است که در ترافیک مصرفی توسط اپلیکیشنهای ارتباطی،WhatsApp رشد سه برابری نسبت به دو سال گذشته داشته است بدین شکل که ۷.۴% از ترافیک را در امریکای شمالی و لاتین به خود اختصاص داده است.

“استریمینگ مدیا” به آن دسته از محتوای چندرسانه‌ای گفته می‌شود که هم‌زمان با ارسالش از طرف فرستندهٔ محتوا، توسط گیرندهٔ محتوا قابل‌نمایش است. به‌بیان‌دیگر، گیرندهٔ محتوا نیاز ندارد که ابتدا تمام محتوا را بارگیری کند تا بتواند آن را نمایش بدهد، بلکه فرستنده می‌تواند محتوا را به‌صورت جاری ارسال کند، یا به‌اصطلاح “استریم” کند.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند