اولین تست پهباد اینترنت‌رسان فیس‌بوک با موفقیت آزمایش شد؛ تسهیل دسترسی به اینترنت بی‌سیم

اولین تست پهباد اینترنت‌رسان فیس‌بوک با موفقیت آزمایش شد؛ تسهیل دسترسی به اینترنت بی‌سیم

هواپیمای فوق‌العاده فیس‌بوک، برای اولین بار در آریزونا به پرواز درمی‌آید و زاکربرگ گام مهمی برای اینترنت‌رسانی به دورافتاده‌ترین مناطق دنیا و صدالبته کسب درآمد بیشتر برمی‌دارد؛ ناوگانی از هواپیماهای بدون سرنشین که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند و می‌توانند با ارتباط لیزری با یکدیگر ارائه خدمات اینترنت پرسرعت بی سیم را در اقصی نقاط جهان فراهم کنند، در حال حاضر بخش بزرگی از جهان به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم به اینترنت وایرلس دسترسی ندارند که این مشکل بیشتر در  نواحی روستایی و دورافتاده مشهود است.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، این بخشی از برنامه فیس‌بوک برای متصل کردن میلیون‌ها نفر برای مناطق دورافتاده به اینترنت است که گام اول آن باموفقیت  به انجام رسید. قرار است این هواپیمای بدون سرنشین خورشیدی ماه‌ها در هوا بماند و اینترنت به زمین مخابره کند. اگرچه این امر نیازمند پیشرفت‌های زیادی در این زمینه است و البته نیاز به همکاری نزدیک با اپراتورهای اینترنت و دولت‌هایی که قرار است این پهپاد ها در آن مناطق به پرواز درآید.

این پرواز آزمایشی در ارتفاع پایین صورت گرفت و پهپاد فیس بوک موفق شد سه برابر بیشتر ازآنچه فیس‌بوک در نظر داشت و به مدت‌زمان ۹۰ دقیقه مداومت پرواز داشته باشد.

کل این پروژه در سوله‌ای در Somerset انگلستان متولدشده؛ دو سال پیش فیس‌ بوک، Ascenta یک شرکت انگلیسی کوچک متخصص ساخت هواپیماهای بدون سرنشین را خرید. شرکتی که اولین هواپیمای پروژه آکویلا را ساخته.

Andrew Cox که شرکتش را به فیس‌بوک فروخت همچنان سرمهندس این پروژه استف وی درباره این پروژه می‌گوید:
درنهایت می‌خواهیم در ارتفاع ۶۰ تا ۹۰ هزارپایی بالای هواپیماهای معمول پرواز کنیم، قرار است به مدت ۳ ماه حول یک نقطه چرخ بزنیم و بدون تداخل با ترافیک هوایی دسترسی به اینترنت را فراهم کنیم.

connectivity aquila uav
فیس‌بوک از یک فنّاوری لیزری برای برقراری ارتباط میان این پهپادها و گیرنده‌هایی که قرار است اینترنت از طریق آن‌ها به دست مشتریان برسد، استفاده می‌کند. چندی پیش این فنّاوری لیزری توسط فیس‌بوک در حالت آزمایشگاهی با موفقیت آزمایش شد تا اینترنتی با سرعت دو گیگابایت بر ثانیه را ارسال کند.

پهباد پروژه Aquila باوجود طول بالی به‌اندازه یک بوئینگ ۷۳۷، وزنی معادل یک‌سوم یک اتومبیل معمولی را دارد. ولی سال‌ها طول می‌کشد تا این هواپیمای استثنایی آماده شود تا ۳ ماه بالای یک روستای دورافتاده آفریقایی چرخ زده و اینترنت برساند. تا آن زمان شرکت‌هایی دیگری نیز به دنبال هدفی مشابه هستند.
پروژهٔ لون گوگل می‌خواهد با پرواز بالن‌هایی در ارتفاع بالا و لایه استراتوسفر و با ایجاد یک شبکهٔ بی‌سیم با سرعتی تا حد سرعت نسل سوم شبکه تلفن همراه، مردم را درهمان مناطق موردنظر فیس‌بوک به اینترنت متصل کند.

این پروژه‌ها البته عاری از جنجال نبوده، به‌طور مثال هند برنامه فیس‌بوک برای فراهم کردن دسترسی مجانی اینترنت از طریق گوشی‌های موبایل را به دلیل نگرانی از قدرتمندتر شدن این شرکت رد کرد.

منبع: نشریه الکترونیک ترند