احتمال ورود شبكه اجتماعی روسی مالك تلگرام به ایران

احتمال ورود شبكه اجتماعی روسی مالك تلگرام به ایران

در نشست هیئت ایرانی و روسی، كه روز گذشته به میزبانی وزیر ارتباطات و رسانه‌های جمعی روسیه در مسكو برگزار شد، نسبت به حضور شبکه اجتماعی وی‌کی روسی در ایران ابراز تمایل شد؛ در این نشست دکتر واعظی و “نیكلای نیكیفروف” وزیر ارتباطات روسیه با اشاره به تأثیر گسترده ICT در عرصه‌های مختلف جامعه، لزوم توجه جدی و همکاری‌های مشترك در زمینه های حوزه فضای مجازی، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، دولت الكترونیك، امنیت شبكه، آموزش الكترونیكی و مجازی در مدارس و تجهیزات وابسته، توسعه فیبر نوری، ارتباط كاری بین شبکه‌های اجتماعی ایرانی و روسی، تحقیق و توسعه، تأسیس دفاتر مشترك و همكاری برای رسیدن به استقلال و خودكفایی در ICT به توافقات مهمی دست یافتند.

نیكیفروف وزیر ارتباطات روسیه در این دیدار گفت: همکاری‌های دو كشور در حوزه‌های ارتباطی و اینترنتی و همچنین استفاده از توانمندی‌های روسیه در فضای مجازی ازجمله شبكه شبه فیس بوكی ۸۰ زبانه “Contact ” كه یكی از این زبان‌ها، زبان فارسی است، با برنامه‌ریزی‌های تكمیلی قابل‌گسترش است

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، اگرچه رسانه رسمی دولت در خبری كه در خصوص دیدار رسمی دكتر واعظی با وزیر ارتباطات روسیه منتشرکرده از شبکه اجتماعی روسی “Contact ” نام‌برده است ولی بررسی این نشریه با توجه به توصیفات به‌کاررفته در این خصوص نشان می‌دهد، محتملا طرف روسی به شبکه اجتماعی معروف و محبوب VKontakte اشاره داشته است.

وی‌کی که برآمده از سرواژه‌های VKontakte است، سرویس شبکه اجتماعی محبوب در میان کاربران روس زبان در سراسر جهان است که کاربران زیادی دارد. این شبکه اجتماعی با پشتیبانی از ۷۶ زبان، ازجمله زبان فارسی در بین مردم روسیه، اوکراین، قزاقستان، مولداوی، بلاروس بسیار محبوب است. وی‌کی درعین‌حال همانندی بسیاری به فیس بوک دارد.

این شبکه مجازی در سال ۲۰۰۶ در شهر سن‌پترزبورگ بنیان‌گذاری شده است و تبادل پیام‌های شخصی و گروهی با سطح امنیتی بالا، ارسال و پخش فایل‌های صوتی و موسیقی، ارتباط‌جمعی و حضور بیش از ۳۵۰ میلیون کاربر ازجمله مشخصه‌های آن می‌باشد.
بد نیست بدانید بنیان‌گذار VK کسی نیست جز پاول دورف (Pavel Durov) جوان ۳۲ ساله روسی که بخشی از شهرت خود را مدیون تأسیس پیام‌‎رسان تلگرام می‌باشد.
“پاوِل دورُف” (Pavel Durov) وقتی به همراه برادرش نیکلای در سال ۲۰۰۶ شبکه‌ی اجتماعی VK را راه انداخت فکرش را هم نمی‌کرد روزی بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی اروپایی شود. محبوبیت این شبکه در زادگاهش به‌جایی رسید که وی‌کی را فیسبوک و خودش را مارک زاکربرگ روسیه لقب دادند. در مدت‌زمانی که او و برادرش این وب‌گاه را اداره می‌کردند، شرکتشان به ارزش ۳ میلیارد دلار رسید.

شبکه اجتماعی وی‌کی سال گذشته نیز درآمد سرشاری برای مالکان خود به ارمغان آورده است. سود به‌دست‌آمده از VK  با ۴۴٫۲ درصد افزایش به ۸۲٫۴ میلیون دلار رسیده و درآمد کل گروه Mail.ru نیز با ۱۰ درصد افزایش در سال ۲۰۱۵، به رقم ۵۲۴ میلیون دلار بالغ شده است. Mail.ru صددرصد سهام شبکه وی‌کی را در اختیار دارد.
نکته جالب اینکه در دسامبر ۲۰۱۳ پاول مجبور شده بود ۱۲ درصد از سهام شرکتش را به ایوان تاورین مالک Mail.ru (یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های اینترنتی روسیه) بفروشد. در پی این واگذاری، تاورین هم در تبادلی فرمایشی، این ۱۲ درصد را به شرکت متبوعش داد تا درمجموع، با سهمی که پیش‌تر طی سرمایه‌گذاری روی VK در اختیار داشت، ۵۲ درصد از سهام VK و متعاقباً کنترل آن را بر عهده بگیرد. چندی بعد هم سهام باقی‌مانده به مالکیت mail.ru درآمد تا به‌تنهایی صاحب این شبکه‌ی اجتماعی شود تا تحت فرمان دولت روسیه عمل کند.

پاوِل دورُف، در ۲۰۱۳ میلادی بعد از اتفاقاتی که برای شبکه‌ی اجتماعی‌اش افتاد و با تجاربی که از پروژه VK همراه داشتند، به‌اتفاق برادرش نیکلای، اپ پیام‌رسان تلگرام را راه انداختند..

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند