واگذاری فیبر تاریک به اپراتورها و شرکت‌های FCP از یک ماه آینده

واگذاری فیبر تاریک به اپراتورها و شرکت‌های FCP از یک ماه آینده

معاون وزیر ارتباطات هم‌زمان با افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات گفت: در راستای توسعه این شبکه و ایجاد رقابت سالم در فضای ICT به اپراتورها و شرکت‌های FCP متقاضی، فیبر تاریک (Dark fiber) واگذار می‌کنیم؛ به گزارش نشریه الکترونیک ترند به نقل از تسنیم، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی سال گذشته به منظور ساماندهی و جلوگیری از هرز رفتن منابع و استفاده بهینه از منابع و امکانات ارتباطی کشور، “شرایط و ضوابط واگذاری امکانات ارتباطی مازاد دستگاه‌ها به ارائه‌کنندگان مجاز شبکه و خدمات ارتباطی” را تصویب کرد.

چندی بعد هم فراخوان شناسائی امکانات ارتباطی مازاد دستگاه‌ها منتشر شد. براساس این فراخوان، دستگاه‌ها ملزم بودند تا امکانات ارتباطی مازاد در اختیار خود شامل کانال‌ها و داکت‌های مخابراتی، فیبر تاریک، دکل و فضا را اعلام ‌کنند تا پس از ثبت اطلاعات مربوطه، بتوانند این امکانات را در قالب قرارداد همکاری، اجاره یا واگذاری در محدوده شبکه مادر مخابراتی فقط در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار دهند.

براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، شرکت ارتباطات زیرساخت و دارندگان پروانه صرفاً مجاز به استفاده از امکانات ارتباطی مازاد آن دسته از دستگاه‌هایی هستند که در فراخوان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی شرکت و امکانات ارتباطی مازاد خود را اعلام کرده‌اند.

“فیبر تاریک” اصطلاحی است که به فیبرنوری خام و بدون اتصال به سیستم‌های انتقال دیگر اطلاق می‌شود.

طبق مصوبه اصول حاکم بر واگذاری تجهیزات ارتباطی مازاد دستگاه‌ها، تعرفه این امکانات ارتباطی مازاد دستگاه‌ها براساس توافق و با رعایت شرایط رقابتی تعیین خواهد شد؛ بنابراین در مواردی که برای امکانات ارتباطی مشمول این مصوبه، تعرفه‌های مصوبه کمیسیون وجود نداشته باشد در آینده تعرفه این امکانات تعیین خواهد شد.

واگذاری امور قابل انتقال به بخش خصوصی همواره جزو رسالت وزارت ارتباطات دوره کنونی و مجموعه‌های تحت امر آن بوده است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شرکت ارتباطات زیرساخت نیز در راستای همین رسالت در نظر دارند که فیبرهای تاریک مذکور را به اپراتورهای فعال ارتباطی و دارندگان پروانه FCP واگذار کنند تا شائبه انحصار طلبی زیرساخت از بین رفته و سایر بازیگران در رقابت با شرکت مخابرات ایران برای ارائه خدمات مبتنی بر فیبر داخل استانی وارد شوند.

در این راستا محمد جواد آذری جهرمی، ضمن تأیید این موضوع اظهار کرد: در راستای بهره‌برداری از فاز نخست شبکه ملی اطلاعات، شرکت ارتباطات زیرساخت در نظر دارد در مسیرهای درون استانی فیبرنوری تاریک واگذار کند.

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اعلام این مطلب گفت: شرکت زیرساخت در راستای رقابت سالم بین اپراتورها و با توجه به رعایت اصول قانونی که بیشتر از این صرفا در اختیار مخابرات بود، اقدام به واگذاری فیبرهای تاریک کرده است.

وی تصریح کرد: اپراتورهای ارتباطی و شرکت‌های دارای پروانه FCP می‌توانند با سرمایه‌گذاری و نصب تجهیزات نسبت به فعال کردن فیبرهای تاریک واگذار شده از سوی ما، اقدام کنند و از پرداخت هزینه‌های زیاد و سرمایه هنگفت معاف شوند.

او افزود: برای رسیدن به اهداف و شاخص‌های شبکه ملی اطلاعات نیازمند ایجاد رقابتی سالم و کاهش انحصارگرایی در این حوزه هستیم.

آذری جهرمی درباره زمان نهایی واگذاری فیبرهای تاریک به تسنیم گفت: ظرف یک ماه آینده فرآیند واگذاری و تجاری‌سازی فیبرهای تاریک در شبکه انتقال کشور نهایی می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت فیبرهای تاریک را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد تا بخش خصوصی اقدام به حفر و کاشت فیبر در مسیرهای کوهستانی، بیابانی و… کند. البته در بسیاری از مناطق فیبرهای کاشته شده در زمین نیز وجود دارد که متقاضیان می‌توانند بدون هزینه گزاف، اقدام به بهره‌برداری از آن کنند.

این شرکت در طول سه سال فعالیت دولت یازدهم بالغ بر ۲۳۰۰۰ کیلومتر فیبرنوری توسعه داده و اکنون ظرفیت کابل فیبرنوری بین شهری زیرساخت حدود ۵۸۰۰۰ کیلومتر است.

گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند