احتمال مداخله دولت انگلستان جهت پایان انحصار اپراتور تامین کننده زیرساخت سیم مسی و فیبرنوری (Openreach)

احتمال مداخله دولت انگلستان جهت پایان انحصار اپراتور تامین کننده زیرساخت سیم مسی و فیبرنوری (Openreach)

به گزارش نشریه الکترونیک ترند به نقل از خبرگزاری تلگراف، پس از ماه‌ها کش و قوس، یکی از اعضای کابینه، می‌گوید دولت بریتانیا می‌تواند در جدایی BT مداخله کرده و اطمینان حاصل کند که پهنای باند سریع‌تر در دسترس میلیون‌ها خانوار قرار می‌گیرد. کارن بردلی، وزیر فرهنگ، در مجلس عوام عنوان کرد که “همه‌ گزینه‌ها امکان‌پذیر بوده” و پیشنهاد کرد که دولت می‌تواند شرکت مخابرات BT را مجبور به فروش Openreach و پایان دادن به انحصار پهنای باند خود کند.

نظرات او بعد از اعلامیه‌ Ofcom دراین‌باره بوده است. به‌گفته بردلی، دولت در حال حاضر در حال بررسی دقیق توصیه‌های Ofcom بوده و تا زمانی که نتایج مناسب را به دست نیاورد،  پیگیر این ماجرا خواهد بود.

ماجرای شرکت Openreach و درخواست برای جداسازی آن از شرکت مخابرات انگلستان جهت اتمام انحصار شبکه کابل مسی و برخی خدمات B2B مخابراتی سابقه ای طولانی دارد.

درخواست برای جدایی از گروه BT

Openreach در سال ۲۰۰۶ به دنبال توافقی میان شرکت مخابرات انگلستان(BT) و سازمان رگولاتوری این کشور (Ofcom) بنا نهاده شد تا به موجب قوانین شرکت‌ها، اقدامات مشخصی را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که اپراتورهای مخابراتی رقیب، دسترسی یکسانی به شبکه محلی BT دارند؛ این شرکت امکان دسترسی محلی به شبکه مخابرات انگلستان، همچنین ارتباط بین MDFها و ارتباط مشترکین را با نقاط تبادل محلی تا مراکز مخابراتی را نیز مدیریت می‌کند.

از سال ۲۰۰۵ مالکیت Openreach به دلیل سرعت پایین پهن‌باند و کاهش قابلیت رقابت زیرساخت اینترنت انگلستان بسیار بحث انگیز شده است. همچنین این شرکت با کاهش رضایت مشتریان و تعداد بسیار بالایی از شکایات مشترکین در ارتباط با خدمات ضعیف رو به رو شده است.

در آگوست ۲۰۱۵، برخی نمایندگان حزب کارگر با انتقاد از زیرساخت‌ها و بیان این مطلب که شرکت BT در برطرف کردن معایب و نصب خطوط جدید بسیار کند عمل می کند، درخواست منفک شدن Openreach از BT را کردند. به گفته این نمایندگان، آفکام باید BT را وادار کند که شرکت Openreach را واگذار نماید.

منبع: تحریریه نشریه الکرتونیک ترند